שירות לקוחות:
שליח עד הבית חינם בקנייה מעל 250 שקלים!

אבץ פיקולינט מומלץ – יתרונות, תופעות לוואי ומחקרים

אבץ הוא מינרל חיוני הממלא תפקיד מכריע במספר תפקודי גוף, כולל תפקוד חיסוני, ריפוי פצעים וסינתזת חלבון. אבץ פיקולינט הוא צורה פופולרית של תוסף אבץ אשר נספג ביעילות רבה בגוף. במאמר זה, נסקור מהו אבץ פיקולינט, היתרונות של נטילתו, סוגי התוספים הזמינים והמינון המומלץ.

מהו אבץ פיקולינט?

אבץ פיקולינט הוא סוג של תוסף אבץ המיוצר על ידי שילוב של אבץ עם חומצה פיקולנית. חומצה פיקולינית היא תרכובת אורגנית טבעית שנמצאת בגוף וידועה כמשפרת את ספיגת המינרלים. מאמינים כי אבץ פיקולינט נספג בקלות רבה יותר בגוף מאשר צורות אחרות של תוספי אבץ, כגון אבץ גלוקונאט או אבץ ציטראט.

יתרונות בריאותיים

תמיכה במערכת החיסון

אבץ הוא מינרל חיוני לתפקוד תקין של מערכת החיסון. הוא מסייע בייצור תאי חיסון, כגון תאי T ותאי B, וכן מסייע בייצור נוגדנים. מספר מחקרים בחנו במיוחד את ההשפעות של אבץ פיקולינט על מערכת החיסון. סקירה אחת של ניסויים קליניים משנת 2020 מצאה שכאשר מבוגרים בריאים עם תסמיני הצטננות נוטלים תוספי אבץ, משך התסמינים נוטה להיות מופחת באופן משמעותי. נראה כי תיסוף באבץ הפחית את משך ההצטננות ב-2.25 ימים בממוצע.[1]

מסייע בויסות רמות הסוכר בדם

אבץ נחוץ לאיזון רוב ההורמונים, כולל אינסולין, ההורמון העיקרי המעורב בוויסות הסוכר בדם. הוא משפיע לטובה על רמות הסוכר בדם מכיוון שהוא נקשר לאינסולין, כך שהאינסולין מאוחסן בלבלב בצורה מספקת ומשתחרר כאשר גלוקוז חודר לזרם הדם. אבץ גם מאפשר ניצול נכון של אנזימי עיכול הנחוצים לאינסולין להיקשר לתאים – כך הגלוקוז משמש כדלק לגוף, במקום להיות מאוחסן כשומן. אבץ למעשה מווסת את קולטני האינסולין, מאריך את פעולת האינסולין ומסייע בשיפור פרופיל השומנים בגוף. כיום נהוג לחשוב שלתוספי אבץ עשוי להיות פוטנציאל קליני כטיפול משלים למניעה או ניהול סוכרת.

בריאות מערכת הרבייה ושיפור הפוריות

אבץ חיוני לבריאות מערכת הרבייה אצל גברים ונשים כאחד. הוא ממלא תפקיד חיוני בייצור הזרע ובהבשלת הביציות. מחקרים מראים שלאבץ יש תפקיד חשוב בפוריות, במיוחד בוויסות רמות הטסטוסטרון בסרום הדם בגברים ושיפור איכות הזרע ותנועתיותו.

אבץ יכול לשפר את החשק המיני הנמוך על ידי הגדלת רמות הטסטוסטרון.[2] נמצא קשר בין מחסור תזונתי של אבץ אצל גברים צעירים לירידה משמעותית בריכוזי הטסטוסטרון בדם, מה שעלול להשפיע לרעה על הפוריות ולגרום לירידה בחשק המיני. מינרל זה משפיע גם על פוריות הנשים, מכיוון שדרושות רמות נאותות במהלך תהליך הגדילה של הביציות, אחרת הביציות לא יכולות להתבגר כראוי והביוץ יהיה לקוי.

מסייע בפיתוח שרירים והתאוששות מאימונים

בדומה לאוכמניות, גם אבץ מעורב בחלוקה תקינה של תאים והתפתחות תאים, כלומר הוא מסייע בשיקום וגדילה של מסת השריר. הוא גם עוזר בשחרור של טסטוסטרון (בדומה לכדורי טסטוסטרון), הורמון גדילה וגורם גדילה דמוי אינסולין-1 (IGF-1), אשר חשובים לבניית מסת שריר וחילוף חומרים בריא.

עשוי לשפר את בריאות הלב

מחקרים מסוימים מראים כי נטילת אבץ עשויה לשפר מספר גורמי סיכון למחלות לב. סקירה של 24 מחקרים מצאה שתוספי אבץ הפחיתו את רמות הכולסטרול הכולל וה-LDL (הרע) וטריגליצרידים בדם.[3] ניתוח נוסף של תשעה מחקרים הראה שתוספי אבץ יכולים להפחית את רמות לחץ הדם הסיסטולי.[4]

מזרז ריפוי פצעים

אבץ משמש בדרך כלל בבתי חולים כטיפול לכוויות, כיבים מסוימים ופציעות עור אחרות.[5] מכיוון שהוא ממלא תפקיד קריטי בסינתזה של קולגן, בתפקוד חיסוני ובהפחתת דלקתיות, הוא הכרחי לריפוי תקין של רקמות. למעשה, העור שלכם מחזיק בכמות גבוהה יחסית, כ-5%, מתכולת האבץ בגופכם. נוכל למצוא תכונה זו בדבש מאנוקה.

תיסוף באבץ יכול להאיץ את תהליך ההחלמה. במחקר שנמשך כ-12 שבועות בקרב 60 אנשים עם כיבים סוכרתיים בכף הרגל, אלו שטופלו ב-50 מ”ג אבץ ליום חוו ירידה משמעותית בגודל הכיב בהשוואה לקבוצת פלצבו.[6]

בנוסף נמצאו יתרונות רבים לאבץ לנשירת שיער.

סימני מחסור באבץ

מחסור באבץ יכול להוביל למספר בעיות בריאותיות. אבץ ממלא תפקיד חיוני במסלולים ביוכימיים רבים במערכות שונות כולל: מערכת העיכול, מערכת העצבים המרכזית, מערכת החיסון, השלד ומערכת הרבייה. מחסור מתרחש בדרך כלל כאשר אדם לא אוכל מספיק מזונות המכילים את המינרל או מתקשה לספוג אותו מהמזון עקב הפרעות בעיכול או בעיות ספיגה. אם יש לכם רמות נמוכות של אבץ, אתם עשויים לחוות תגובות שליליות כמו:

 • עייפות כרונית
 • בעיות בעיכול
 • ריכוז ירוד
 • עצירת הגדילה
 • חוסר היכולת לרפא פצעים
 • מערכת חיסונית חלשה

סוגי תוספי אבץ

תוספי אבץ מגיעים בצורות שונות, כולל קפסולות, טבליות וטיפות בנוזל. אבץ פיקולינט היא אחת הצורות הפופולריות ביותר של תוסף אבץ בשל יכולת הספיגה הגבוהה שלו. צורות אחרות של תוספי אבץ כוללות אבץ גלוקונאט, אבץ ציטראט ואבץ סולפט.

מינון

הצריכה היומית המומלצת של אבץ משתנה בהתאם לגיל, מין ומצב בריאותי:

כדורים לבנים רקע שחור

תינוקות:

0-6 חודשים: 2 מיליגרם ליום

7-12 חודשים: 3 מיליגרם ליום

ילדים:

1-3 שנים: 3 מיליגרם ליום

4-8 שנים: 5 מיליגרם ליום

9-13 שנים: 8 מיליגרם ליום

מתבגרים ומבוגרים:

גברים מגיל 14 ומעלה: 11 מיליגרם ליום

נשים בגילאי 14 עד 18 שנים: 9 מיליגרם ליום

נשים מגיל 19 ומעלה: 8 מיליגרם ליום

נשים בהריון ומניקות: 11 עד 12 מיליגרם ליום

איזו כמות אבץ בטוחה לצריכה?

רוב המומחים מחשיבים את הגבול העליון הנסבל של נטילת אבץ בסביבות 40 מיליגרם ליום. חשוב לעקוב אחר הנחיות המינון המומלצות ולא לחרוג מהצריכה היומית המקסימלית של 40 מ”ג, מכיוון שצריכת אבץ מוגזמת עלולה להוביל לתופעות שליליות כגון בחילות, הקאות ושלשולים.

חשוב להתייעץ עם הרופא שלכם לפני שאתם מתחילים לצרוך כל תוסף חדש בתזונה שלכם. הוא יוכל לתת המלצות ולספק הדרכה מותאמות אישית לגבי המינון המתאים למצב הבריאותי ולצרכים הספציפיים שלכם.

מחקרים:

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32342851/ 
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8875519/ 
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4523910/ 
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32090294/ 
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5793244/ 
 6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28395131/ 
מיכאל
מיכאל

מיכאל הוא מאמן כושר אישי מנוסה שעבד עם עשרות לקוחות ועזר להם לשפר את הרגלי התזונה שלהם, להכנס לכושר ולרדת במשקל.

אולי יעניין אותך...
kosher food
אוכל כשר בחו”ל

לאנשים רבים, כשרות אינה רק עניין של דת, אלא אורח חיים. כשמדובר בנסיעות לחו”ל, עמידה בכללי הכשרות יכולה להפוך לאתגר משמעותי. רבים מוצאים עצמם מתמודדים

מלון פארק מים
מלונות שאפשר לאכול בהם בריא

בעולם המהיר של היום, חופשות מציעות הזדמנות פז להיטען ולהתחדש. בעוד שרבים מקשרים נסיעות לפינוק ורוגע, ישנה מגמה הולכת וגוברת של חופשות בריאות המעניקות עדיפות

כמה ויטמין D צריך ביום
כמה חלבון שיער צריך

שיער מורכב בעיקר מחלבון המכונה קרטין, המהווה כ-95% מהמבנה שלו. הקרטין מורכב מ-15-20 סוגים שונים של חומצות אמינו, שהן אבני הבניין של החלבון. חלבון זה

לחץ על אחת התוויות להגדלה
דילוג לתוכן