שירות לקוחות:
שליח עד הבית חינם בקנייה מעל 250 שקלים!

ויטמינים בהריון

אם את בהריון, את עשויה לחשוב שהתחושה המוצפת והמבולבלת באה עם הטריטוריה. אבל זה לא חייב להיות כל כך מבלבל כשמדובר בויטמינים ותוספי מזון.

אם עשית את עבודת האשראי הנוספת שלך, אנו בטוחים שאתה כבר יודע שפירות ים, אלכוהול וסיגריות עם כמות גבוהה של כספית אינם אסורים במהלך ההריון. מה שעשוי להפתיע אותך הוא שיש להימנע גם מכמה ויטמינים, מינרלים ותוספי צמחים.

מידע על אילו תוספי מזון בטוחים ואילו אינם משתנה ויכול לגרום לדברים להרגיש מסובכים עוד יותר. אבל יש לנו אותך.

מאמר זה מפרק אילו תוספים נחשבים בטוחים לנטילה במהלך ההריון ומדוע יש להימנע מתוספים מסוימים.

למה לקחת תוספים במהלך ההריון?אישה ג'ינג'ית בהריון

קבלת הרכיבים התזונתיים הנכונים חשובה בכל שלב בחיים, אך היא קריטית במיוחד במהלך ההריון, מכיוון שתצטרך להזין גם את עצמך וגם את התינוק הגדל שלך.

הריון מגביר את הצורך בחומרים מזינים

במהלך ההריון, צרכי צריכת המקרו-נוטריינטים גדלים באופן משמעותי. מקרונוטריינטים כוללים פחמימות, חלבונים ושומנים.

לדוגמה, צריכת החלבון צריכה לעלות מ-0.36 גרם לקילוגרם (0.8 גרם לק”ג) של משקל גוף עבור נשים שאינן בהריון ל-0.5 גרם לק”ג (1.1 גרם לק”ג) של משקל גוף לנשים בהריון.

תרצה לכלול חלבון בכל ארוחה וחטיף כדי לענות על הצרכים שלך.

הדרישה למיקרו-נוטריינטים, הכוללים ויטמינים, מינרלים ויסודות קורט, מגדילה אפילו יותר מהצורך במאקרו-נוטריינטים.

בעוד שחלק מהאנשים מסוגלים לעמוד בביקוש הגובר הזה באמצעות תוכנית אכילה מתוכננת היטב וצפופה בחומרים מזינים, זה יכול להיות אתגר עבור אחרים.

ייתכן שתצטרך ליטול תוספי ויטמינים ומינרלים מסיבות שונות, כולל:

 • חסרים תזונתיים: אנשים מסוימים עשויים להזדקק לתוספת לאחר שבדיקת דם מגלה מחסור בויטמין או מינרל. תיקון חוסרים הוא קריטי, שכן מחסור בחומרים מזינים כמו חומצה פולית נקשר למומים מולדים.
 • Hyperemesis gravidarum: סיבוך הריון זה מאופיין בבחילות והקאות קשות. זה יכול להוביל לירידה במשקל ולמחסור ברכיבים תזונתיים.
 • הגבלות תזונתיות: נשים שמקפידות על דיאטות ספציפיות, כולל טבעוניות וכאלה עם אי סבילות למזון ואלרגיות, עשויות להזדקק להשלים עם ויטמינים ומינרלים כדי למנוע מחסור במיקרו-נוטריינטים
 • עישון: למרות שזה קריטי לאמהות להימנע מסיגריות במהלך ההריון, לאלו שממשיכות לעשן יש צורך מוגבר בחומרי תזונה ספציפיים כמו ויטמין C וחומצה חומצה.
 • הריון מרובה עוברים: לנשים שנושאות יותר מתינוק אחד יש צרכים מיקרו-נוטריינטים גבוהים יותר מאשר לנשים שנושאות תינוק אחד. לעתים קרובות יש צורך בתוספת כדי להבטיח תזונה מיטבית הן לאם והן לתינוקותיה.
 • מוטציות גנטיות כמו MTHFR: Methylenetetrahydrofolate reductase (MTHFR) הוא גן הממיר פולאט לצורה שהגוף יכול להשתמש בה. נשים בהריון עם מוטציית גן זו עשויות להזדקק לכך להשלים עם צורה מסוימת של חומצה פולית כדי למנוע סיבוכים.
 • תזונה לקויה: נשים שאוכלות פחות או בוחרות במזון דל בחומרים תזונתיים עשויות להזדקק להשלים עם ויטמינים ומינרלים כדי למנוע מחסור.

בנוסף, מומחים כמו אלה מהמכללה האמריקאית למיילדות וגינקולוגים (ACOG) ממליצים לכל האנשים בהריון לקחת תוסף ויטמין וחומצה פולית לפני הלידה. זה מומלץ כדי למלא פערים תזונתיים ולמנוע חריגות התפתחותיות בלידה כמו שדרה ביפידה.

בהתאם לנסיבות האישיות שלך, היה מוכן לקחת על עצמך את המשימה של הוספת תוספי תזונה לשגרת היומיום שלך, אם תורה על ידי ספק שירותי הבריאות שלך.

תוספי צמחים יכולים לעזור עם מחלות – בזהירות

בנוסף למיקרו-נוטריינטים, תוספי צמחים פופולריים.

מחקר אחד משנת 2019 מצא כי 15.4 אחוז מהנשים ההרות בארצות הברית משתמשות בתוספי צמחים. עם זאת, לא כולם מגלים לרופאים שלהם שהם נוטלים אותם. (מחקר משנת 2017 מצא שכ-25 אחוז ממשתמשי תוספי צמחים בארצות הברית אינם מספרים למסמכים שלהם.)

בעוד שחלק מתוספי הצמחים עשויים להיות בטוחים ליטול במהלך ההריון, יש הרבה יותר שאולי לא.

למרות שחלק מצמחי המרפא יכולים לעזור עם מחלות הריון נפוצות כמו בחילות וקלקול קיבה, חלקם עשויים להזיק גם לך וגם לתינוק.

למרבה הצער, אין הרבה מחקרים לגבי השימוש בתוספי צמחים על ידי אנשים בהריון, והרבה לא ידוע כיצד התוספים יכולים להשפיע עליך.

ההימור הבטוח ביותר? עדכן את הרופא שלך לגבי כל שינוי בתוכנית האכילה ובתוספים שלך.

תוספי מזון נחשבים בטוחים במהלך ההריון

בדיוק כמו עם תרופות, הרופא שלך צריך לאשר ולפקח על כל תוספי המיקרו-נוטריינטים ותוספי הצמחים כדי להבטיח שהם נחוצים ונלקחים בכמויות בטוחות.

תמיד רכשו ויטמינים ממותג מכובד שהמוצרים שלהם מוערכים על ידי ארגוני צד שלישי כמו ה-USP.

זה מבטיח שהוויטמינים עומדים בסטנדרטים ספציפיים ובדרך כלל בטוחים לנטילה. לא בטוחים אילו מותגים נחשבים? הרוקח המקומי שלך יכול לעזור רבות.

ויטמינים טרום לידתיים

ויטמינים טרום לידתיים הם מולטי ויטמינים שנוסחו במיוחד כדי לענות על הביקוש המוגבר למיקרו-נוטריינטים במהלך ההריון.

הם מיועדים להילקח לפני ההתעברות ובמהלך ההריון וההנקה.

מחקרים תצפיתיים הראו שתוספת של ויטמינים טרום לידתיים מפחיתה את הסיכון ללידה מוקדמת ורעלת הריון. רעלת הריון היא סיבוך שעלול להיות מסוכן המאופיין בלחץ דם גבוה ואולי חלבון בשתן.

בעוד ויטמינים טרום לידתיים אינם אמורים להחליף את תוכנית האכילה הבריאה שלך, הם עשויים לסייע במניעת פערים תזונתיים על ידי מתן מיקרו-נוטריינטים נוספים המבוקשים מאוד במהלך ההריון.

מאחר ויטמינים טרום לידתיים מכילים את הוויטמינים והמינרלים שתזדקקו להם, ייתכן שלא יהיה צורך בנטילת תוספי ויטמינים או מינרלים נוספים אלא אם כן הוצע על ידי הרופא שלך.

ויטמינים טרום לידתיים נרשמים לרוב על ידי רופאים וזמינים ללא מרשם רופא.

חומצה פולית

פולאט הוא ויטמין B הממלא תפקיד אינטגרלי בסינתזת ה-DNA, ייצור תאי דם אדומים וצמיחה והתפתחות העובר.

חומצה פולית היא הצורה הסינתטית של חומצה פולית הנמצאת בתוספי מזון רבים. זה הופך לצורה הפעילה של חומצה פולית – L-methylfolate – בגוף.

מומלץ ליטול לפחות 600 מיקרוגרם (מק”ג) של חומצה פולית או חומצה פולית ליום כדי להפחית את הסיכון למומים בתעלה העצבית ומומים מולדים כמו חיך שסוע ומומי לב.

בסקירה של חמישה מחקרים אקראיים הכוללים 6,105 נשים, תוספת עם חומצה פולית מדי יום הייתה קשורה לסיכון מופחת למומים בתעלה העצבית. לא נרשמו תופעות לוואי שליליות.

למרות שניתן להשיג חומצה פולית מספקת באמצעות דיאטה, נשים רבות אינן אוכלות מספיק מזונות עשירים בחומצה, מה שהופך את התוספים להכרחי.

בנוסף, המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) ממליץ על כל הנשים בגיל הפוריות לצרוך לפחות 400 מק”ג פולית או חומצה פולית ביום.

הסיבה לכך היא שהריונות רבים אינם מתוכננים, וחריגות לידה כתוצאה ממחסור בחומצה חומצה יכולות להתרחש בשלב מוקדם מאוד של ההריון, עוד לפני שרוב הנשים יודעות שהן בהריון.

זה עשוי להיות חכם עבור נשים בהריון, במיוחד אלה עם מוטציה גנטית MTHFR, לבחור תוסף המכיל L-methylfolate כדי להבטיח ספיגה מרבית.

ברזל

הצורך בברזל עולה באופן משמעותי במהלך ההיריון, מכיוון שנפח הדם של האם גדל בכ-45 אחוז.

ברזל הוא קריטי להובלת חמצן ולצמיחה והתפתחות בריאה של תינוקך ושליה.

בארצות הברית, השכיחות של מחסור בברזל בנשים הרות היא בסביבות 18%, ול-5% מהנשים הללו יש אנמיה.

אנמיה במהלך ההריון נקשרה עם לידה מוקדמת, דיכאון אימהי ואנמיה של תינוקות.

ניתן לעמוד בצריכה המומלצת של 27 מיליגרם (מ”ג) ברזל ליום באמצעות רוב הויטמינים לפני הלידה. עם זאת, אם יש לך מחסור בברזל או אנמיה, תזדקק למינונים גבוהים יותר של ברזל, בניהול על ידי הרופא שלך.

אם אין לך מחסור בברזל, אסור ליטול יותר מהצריכה המומלצת של ברזל כדי למנוע תופעות לוואי שליליות. אלה עשויים לכלול עצירות, הקאות ורמות המוגלובין גבוהות באופן חריג.

ויטמין D

ויטמין מסיס בשומן זה חשוב לתפקוד מערכת החיסון, בריאות העצם וחלוקת תאים.

מחסור בוויטמין D במהלך ההריון נקשר לסיכון מוגבר לניתוח קיסרי, רעלת הריון, לידה מוקדמת וסוכרת הריון.

הצריכה המומלצת הנוכחית של ויטמין D במהלך ההריון היא 600 IU או 15 מק”ג ליום. עם זאת, כמה מומחים מצביעים על כך שצורכי ויטמין D במהלך ההריון גבוהים בהרבה.

בדוק עם הרופא שלך לגבי בדיקת חוסר ויטמין D ותוספת מתאימה.

בנוסף ויטמין D תורם נגד נשירת שיער.

מגנזיום

מגנזיום הוא מינרל המעורב במאות תגובות כימיות בגוף. הוא ממלא תפקידים קריטיים בתפקוד מערכת החיסון, השרירים והעצבים.

מחסור במינרל זה במהלך ההריון עלול להגביר את הסיכון ליתר לחץ דם כרוני וללידה מוקדמת.

כמה מחקרים מצביעים על כך שתוסף מגנזיום עשוי להפחית את הסיכון לסיבוכים כמו הגבלת גדילת העובר ולידה מוקדמת.

ג’ינג’ר

שורש ג’ינג’ר משמש בדרך כלל כתוסף תבלינים וצמחי מרפא.

בצורת תוסף, אולי שמעתם על כך שהוא משמש לטיפול בבחילות הנגרמות על ידי מחלת תנועה, הריון או כימותרפיה.

סקירה של ארבעה מחקרים העלתה שג’ינג’ר בטוח ויעיל כאחד לטיפול בבחילות והקאות הנגרמות בהריון.

בחילות והקאות שכיחות במהלך ההריון, כאשר עד 80 אחוז מהנשים חוות אותן בשליש הראשון של ההריון.

למרות שג’ינג’ר עשוי לסייע בהפחתת סיבוך הריון לא נעים זה, יש צורך במחקר נוסף כדי לזהות את המינון הבטוח המרבי. בדוק שוב עם הרופא שלך כדי לראות אם אתה צריך את זה.

שמן דגיםאישה בהריון בפארק

שמן דגים מכיל חומצה דוקוסהקסאנואית (DHA) וחומצה איקוספנטאנואית (EPA), שתי חומצות שומן חיוניות החשובות להתפתחות המוח של התינוק.

תוספת של DHA ו-EPA בהריון עשויה להגביר את התפתחות המוח שלאחר ההריון בתינוקך ולהפחית דיכאון אימהי, אם כי מחקר בנושא זה אינו חד משמעי.

למרות שמחקרים תצפיתיים הראו תפקוד קוגניטיבי משופר בילדים של נשים שהוסיפו שמן דגים במהלך ההריון, מספר מחקרים מבוקרים לא הצליחו להראות תועלת עקבית.

לדוגמה, מחקר אחד משנת 2010 שכלל 2,399 נשים לא מצא הבדל בתפקוד הקוגניטיבי של תינוקות שאמהותיהם הוסיפו כמוסות שמן דגים המכילות 800 מ”ג של DHA ליום במהלך ההיריון, בהשוואה לתינוקות שאמהותיהם לא עשו זאת.

מחקר זה מצא גם שתוספת עם שמן דגים לא השפיעה על דיכאון אימהי.

עם זאת, המחקר אכן מצא שתוספת בשמן דגים מוגנת מפני לידה מוקדמת, וכמה ראיות מצביעות על כך ששמן דגים עשוי להועיל להתפתחות עיני העובר.

רמות ה-DHA של האם חשובות להתפתחות תקינה של העובר וההשלמה נחשבת בטוחה. חבר המושבעים עדיין לא יודע אם יש צורך בנטילת שמן דגים במהלך ההריון.

כדי לקבל DHA ו-EPA דרך מזון, מומלץ לצרוך שתיים עד שלוש מנות של דגים דלי כספית כמו סלמון, סרדינים או פולוק בשבוע.

פרוביוטיקה

לאור המודעות הכללית המוגברת לבריאות המעיים, הורים לעתיד רבים פונים לפרוביוטיקה.

פרוביוטיקה הם מיקרואורגניזמים חיים שנחשבים כמועילים לבריאות מערכת העיכול.

מחקרים רבים הראו כי פרוביוטיקה בטוחה לנטילה במהלך ההריון, ולא זוהו תופעות לוואי מזיקות, מלבד סיכון נמוך במיוחד לזיהום הנגרם על ידי פרוביוטיקה.

בנוסף, מספר מחקרים הראו כי תוספת פרוביוטיקה עשויה להפחית את הסיכון לסוכרת הריון, דיכאון לאחר לידה ואקזמה ודרמטיטיס של תינוקות.

המחקר על שימוש בפרוביוטיקה בהריון נמשך, ובוודאי יתגלה עוד על תפקידה של פרוביוטיקה בבריאות האם והעובר.

כולין

כולין ממלא תפקיד חיוני בהתפתחות המוח של התינוק ומסייע במניעת חריגות במוח ובעמוד השדרה.

הכמות היומית המומלצת הנוכחית של כולין במהלך ההריון (450 מ”ג ליום) נחשבה לבלתי מספקת וכי צריכה קרובה יותר ל-930 מ”ג ליום היא אופטימלית במקום זאת.

שימו לב כי ויטמינים טרום לידתיים לרוב אינם מכילים כולין. תוספת כולין נפרדת עשויה להיות מומלצת על ידי הרופא שלך.

תוספי מזון שיש להימנע מהם במהלך ההריון

בעוד שתוסף עם כמה מיקרונוטריינטים וצמחי מרפא בטוח לנשים בהריון, יש להימנע מרבים מהם, או להימנע מהם בכמויות גבוהות.

בדוק תמיד עם הרופא שלך לפני הוספת תוספי מזון נוספים מלבד כל הויטמינים לפני הלידה שאתה עשוי לקחת.

ויטמין A

לעתים קרובות תמצא ויטמין A בוויטמינים לפני הלידה שלך מכיוון שהוא כל כך חשוב. למרות שוויטמין זה חשוב ביותר לפיתוח ראיית העובר ולתפקוד החיסון, יותר מדי ויטמין A יכול להזיק.

בהתחשב בכך שוויטמין A מסיס בשומן, הגוף שלך אוגר כמויות עודפות בכבד.

הצטברות זו עלולה להיות בעלת השפעות רעילות על הגוף ולהוביל לנזק לכבד. זה יכול אפילו לגרום למומים מולדים.

לדוגמה, כמויות מוגזמות של ויטמין A במהלך ההריון הוכחו כגורמות להפרעות מולדות בלידה.

בין ויטמינים טרום לידתיים למזונות, אתה אמור להיות מסוגל לקבל מספיק ויטמין A, ולא מומלץ לתת תוספת נוספת מחוץ לוויטמינים לפני הלידה שלך.

ויטמין E

ויטמין מסיס שומן זה ממלא תפקידים חשובים רבים בגוף ומעורב בביטוי גנים ובתפקוד החיסוני.

בעוד ויטמין E חשוב מאוד לבריאות, מומלץ לא להשלים בו

תוספת נוספת של ויטמין E לא הוכחה כמשפרת את התוצאות לא עבור אמהות או תינוקות, ובמקום זאת עשויה להגביר את הסיכון לכאבי בטן ולקרע מוקדם של שק מי השפיר.

קוהוש שחור

בן למשפחת החמניות, קוהוש שחור הוא צמח המשמש למגוון מטרות, כולל שליטה בגלי חום וכאבי מחזור.

זה לא בטוח לקחת את הצמח הזה במהלך ההריון, מכיוון שהוא יכול לגרום להתכווצויות רחם, שעלולות לגרום ללידה מוקדמת.

קוהוש שחור נמצא גם כגורם לנזק לכבד אצל אנשים מסוימים.

חותם הזהב

Goldenseal הוא צמח המשמש כתוסף תזונה לטיפול בזיהומים בדרכי הנשימה ושלשולים, אם כי יש מעט מאוד מחקרים על ההשפעות והבטיחות שלו.

Goldenseal מכיל חומר בשם ברברין, אשר הוכח כמחמיר צהבת אצל תינוקות. זה יכול להוביל למצב שנקרא kernicterus, סוג נדיר של נזק מוחי שעלול להיות קטלני.

מסיבות אלה, בהחלט הימנעו מגולדן.

דונג קוואי

דונג קוואי הוא שורש שנמצא בשימוש למעלה מ-1,000 שנים והוא פופולרי ברפואה הסינית המסורתית.

למרות שהוא משמש לטיפול בכל דבר, החל מכאבי מחזור ועד לחץ דם גבוה, עדויות לגבי יעילותו ובטיחותו חסרות.

כדאי להימנע מדונג קוואי, מכיוון שהוא עלול לעורר התכווצויות רחם, להעלות את הסיכון להפלה.

יוהימבה

Yohimbe הוא תוסף העשוי מקליפת עץ יליד אפריקה.

הוא משמש כתרופה צמחית לטיפול במגוון מצבים, החל מבעיות זיקפה ועד להשמנה.

אסור להשתמש בצמח זה במהלך ההריון, מכיוון שהוא נקשר לתופעות לוואי מסוכנות כמו לחץ דם גבוה, התקפי לב והתקפים.

תוספי צמחים שאינם בטוחים במהלך ההריון

עדיף להימנע מהדברים הבאים:

 • ראה דקל
 • tansy
 • תלתן אדום
 • אנג’ליקה
 • yarrow
 • לַעֲנָה
 • קוהוש כחול
 • פנירויאל
 • שרביטן
 • מאגוורט

בשורה התחתונה

הריון הוא זמן של צמיחה והתפתחות, מה שהופך את הבריאות והתזונה לעדיפות עליונה. הטיפול הטוב ביותר בקטן הזה הוא המטרה.

בעוד שחלק מהתוספים יכולים להיות מועילים במהלך ההריון, רבים עלולים לגרום לתופעות לוואי מסוכנות גם לך וגם לתינוק שלך.

חשוב לציין, בעוד שתוסף עם ויטמינים ומינרלים מסוימים עשוי לסייע במילוי פערים תזונתיים, תוספי מזון אינם אמורים להחליף תוכנית אכילה ואורח חיים בריאים.

הזנת גופך במזונות עתירי רכיבים תזונתיים, כמו גם פעילות גופנית ושינה מספקת ומזעור מתח, היא הדרך הטובה ביותר להבטיח הריון בריא לך ולתינוקך.

למרות שתוספי מזון יכולים להיות נחוצים ומועילים בנסיבות מסוימות, בדוק תמיד עם הרופא שלך לגבי מינונים, בטיחות וסיכונים ויתרונות פוטנציאליים.

מיכאל
מיכאל

מיכאל הוא מאמן כושר אישי מנוסה שעבד עם עשרות לקוחות ועזר להם לשפר את הרגלי התזונה שלהם, להכנס לכושר ולרדת במשקל.

אולי יעניין אותך...
kosher food
אוכל כשר בחו”ל

לאנשים רבים, כשרות אינה רק עניין של דת, אלא אורח חיים. כשמדובר בנסיעות לחו”ל, עמידה בכללי הכשרות יכולה להפוך לאתגר משמעותי. רבים מוצאים עצמם מתמודדים

מלון פארק מים
מלונות שאפשר לאכול בהם בריא

בעולם המהיר של היום, חופשות מציעות הזדמנות פז להיטען ולהתחדש. בעוד שרבים מקשרים נסיעות לפינוק ורוגע, ישנה מגמה הולכת וגוברת של חופשות בריאות המעניקות עדיפות

כמה ויטמין D צריך ביום
כמה חלבון שיער צריך

שיער מורכב בעיקר מחלבון המכונה קרטין, המהווה כ-95% מהמבנה שלו. הקרטין מורכב מ-15-20 סוגים שונים של חומצות אמינו, שהן אבני הבניין של החלבון. חלבון זה

לחץ על אחת התוויות להגדלה
דילוג לתוכן