שירות לקוחות:
שליח עד הבית חינם בקנייה מעל 250 שקלים!

מגנזיום ציטראט מומלץ – יתרונות, תופעות לוואי ומחקרים

מגנזיום הוא מינרל חיוני הנחוץ לתפקודים רבים גוף, כמו תפקוד שרירים ועצבים, ייצור אנרגיה וויסות רמות הסוכר בדם. ניתן למצוא מגנזיום במגוון מזונות, כגון אגוזים, פירות, דגנים מלאים ועלים ירוקים, אך אנשים רבים אינם צורכים מספיק מגנזיום בתזונה שלהם. זה המקום שבו תוספי מגנזיום נכנסים לתמונה. מגנזיום ציטראט הוא צורת תוסף פופולרית של מגנזיום הידועה בקצב הספיגה הגבוה שלו וביתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים שלו. במאמר זה, נדון מהו מגנזיום ציטראט, היתרונות הפוטנציאליים שלו, המינון המומלץ ושאלות נפוצות לגבי השימוש בו.

מהו מגנזיום ציטראט?

מגנזיום ציטראט הוא תוסף המכיל שילוב של מגנזיום וחומצת לימון. זוהי צורה של מגנזיום הנספגת בקלות בגוף ומשמשת לעתים קרובות כדי לסייע בתיקון מחסור במגנזיום. ניתן למצוא מגנזיום ציטראט בצורות שונות, כולל קפסולות, אבקות וטיפות נוזל.

היתרונות של מגנזיום ציטראט

מגנזיום ציטראט הוא תוסף פופולרי אשר נקשר למספר יתרונות בריאותיים:

תומך בתפקוד שרירים ובהחלמה

למגנזיום תפקיד קריטי בתפקוד השרירים ובהתאוששות. בדומה למגנזיום כלוריד, גם הוא מעורב בוויסות התכווצויות השרירים והפקת אנרגיה במהלך פעילות גופנית. מגנזיום מסייע גם להפחתת דלקתיות ולחץ חמצוני, אשר יכולים לתרום לנזק וכאב בשרירים. מספר מחקרים מצאו כי תוספת מגנזיום יכולה לעזור לשפר את ביצועי הפעילות הגופנית ולהפחית את כאבי השרירים.מחקר אחד של ספורטאי סיבולת מצא שתוספי מגנזיום שיפרו את ביצועי האימון והפחיתו את הנזק לשרירים.[1]

משפר את איכות השינה

מגנזיום מעורב בוויסות מחזור השינה-ערות ונמצא כמשפר את איכות השינה. מספר מחקרים מצאו שתוספי מגנזיום לפני השינה יכולים לשפר את משך זמן השינה, יעילות השינה וזמן תחילת השינה (הזמן שלוקח להירדם). מחקר אחד על מבוגרים מצא שתוספי מגנזיום דוגמת מגנזיום ביסגליצינאט שיפרו את איכות השינה והפחיתו את היקיצות במהלך הלילה.[2] מחקר אחר על אנשים עם נדודי שינה מצא שתוספי מגנזיום הביאו לשיפורים משמעותיים בזמן השינה, והתעוררות מוקדמת בבוקר.[3]

מסייע בתהליך העיכול ומקל על עצירותקערה עם גרעיני דלעת

מגנזיום ציטראט משמש בדרך כלל כחומר משלשל כדי להקל על עצירות. הוא עובד על ידי משיכת מים לתוך המעי הגס וריכוך הצואה, וכך מקל על המעבר של התכולה. מגנזיום גם ממלא תפקיד בוויסות התכווצויות השרירים במערכת העיכול, מה שיכול לסייע במניעת עצירות ובעיות עיכול אחרות. עם זאת, חשוב לציין ששימוש מופרז במגנזיום ציטראט כחומר משלשל עלול להוביל לשלשולים ולבעיות עיכול אחרות. נוכל למצוא תכונה דומה גם במגנזיום סולפט.

עוזר להקל על חרדה ודיכאון

מגנזיום נמצא כבעל השפעות נוגדות חרדה ודיכאון. מספר מחקרים מצאו שתוספי מגנזיום יכולים לעזור להקל על תסמיני חרדה ודיכאון. מחקר אחד על מבוגרים מדוכאים מצא שתוספי מגנזיום שיפרו את הסימפטומים שלהם.[4] מחקר אחר על אנשים עם הפרעת חרדה כללית מצא שתוספי מגנזיום הביאו להפחתה משמעותית בתסמיני החרדה.[5]

מסייע באיזון רמות הסוכר בדם

למגנזיום יש תפקיד בוויסות הפרשת האינסולין וחילוף החומרים של גלוקוז, מה שהופך אותו לרכיב תזונתי חשוב לשמירה על רמות סוכר בריאות בדם. מספר מחקרים מצאו כי צריכת מגנזיום נמצאה קשורה בסיכון מופחת לפתח סוכרת מסוג 2. מחקר אחד של נשים עם עודף משקל מצא שתוספי מגנזיום שיפרו את הרגישות לאינסולין והפחיתו את רמות הסוכר בדם.[6] מחקר אחר מצא שהגברת צריכת המגנזיום אצל אנשים עם סוכרת מסוג 2 שיפרה את השליטה הגליקמית והפחיתה את העמידות לאינסולין.[7]

תומך בבריאות הלב

מגנזיום מסייע בתפקוד הלב ושמירה על בריאות כלי הדם. תכונה זו נמצאת לא רק במגנזיום ציטראט אלא גם במגנזיום טאורט. מספר מחקרים מצאו כי צריכת מגנזיום קשורה בסיכון מופחת לפתח מחלות לב וכלי דם, שבץ ויתר לחץ דם. מגנזיום הוכח כמסייע בהורדת לחץ הדם על ידי הרפיית כלי הדם והפחתת ההתנגדות לזרימת הדם.[8][9] בנוסף, מגנזיום עשוי לסייע בהפחתת דלקתיות ולחץ חמצוני, אשר יכול לתרום להתפתחות מחלות לב.

תומך בעצמות בריאות

למגנזיום תפקיד מכריע בשמירה על בריאות העצמות על ידי ויסות רמות הסידן בגוף. מספר מחקרים מצאו מתאם חיובי בין צריכת מגנזיום וצפיפות מינרלים בעצמות, המהווה אינדיקטור חשוב לבריאות העצם. מחקר אחד של נשים לאחר גיל המעבר מצא כי נטילת תוספי מגנזיום במשך שנה אחת הביאה לעלייה של 2% בצפיפות המינרלים בעצם [10], בעוד שמחקר אחר שנערך בקרב גברים מבוגרים מצא כי צריכת מגנזיום קשורה באופן חיובי לצפיפות מינרלים בעצמות הירך ובעמוד השדרה.[11] מגנזיום מעורב גם באקטיבציה של ויטמין D, החיוני לספיגת סידן.

סוגי מגנזיום ציטראט

מגנזיום ציטראט מגיע בשלוש צורות נפוצות:

קפסולות – ניתן למצוא כדורי מגנזיום ציטראט בחנויות תוספים רבות או באינטרנט. הן נוחות לצריכה כאשר אתם בדרכים או מוגבלים במקום אחסון בתיק.

אבקה מתמוססת – ניתן לרכוש גם מגנזיום ציטראט כאבקה מסיסה במים. אחד היתרונות העיקריים של אבקת מגנזיום ציטראט הוא שאתם יכולים לערבב אותה בכל משקה שתבחרו – ניתן לערבב אותה לתוך שייק הבוקר שלכם או לתוך תה לילי כדי לשחרר את השרירים ולשפר את ההתאוששות ואיכות השינה.

נוזלי – הצורה הנוזלית של מגנזיום ציטראט מגיעה במינונים הרבה יותר גבוהים ובדרך כלל ניתנת רק במסגרות רפואיות. תוספי המגנזיום ציטראט שיהיו בדרך כלל נגישים ומתאימים יותר לצריכה יומית הן צורות הקפסולה והאבקה.

הנחיות מינון למגנזיום ציטראט

הצריכה היומית המומלצת של מגנזיום למבוגרים היא בסביבות 310-420 מ”ג. עם זאת, המינון של מגנזיום ציטראט עשוי להשתנות בהתאם לצרכים ולמצב הבריאותי של האדם. חשוב לעקוב אחר הנחיות המינון על תווית התוסף או לפי הנחיות של איש מקצוע מתחום הבריאות.

להקלה על עצירות, מגנזיום ציטראט נלקח בדרך כלל במינונים של 240-300 מ”ג ליום. עם זאת, ייתכן שיהיה צורך במינונים גבוהים יותר במקרים מסוימים.

עבור חרדה או בעיות שינה, מגנזיום ציטראט נלקח בדרך כלל במינונים של 200-400 מ”ג ליום.

שאלות נפוצות על מגנזיום ציטראט

האם מגנזיום ציטראט בטוח לשימוש?

מגנזיום ציטראט הוא בדרך כלל בטוח עבור רוב האנשים כאשר הוא נלקח במינונים מומלצים. עם זאת, הוא עלול לגרום לתופעות לוואי כגון שלשולים, בחילות והתכווצויות בבטן אצל אנשים מסוימים.

האם מגנזיום ציטראט יכול לגרום לאינטראקציות עם תרופות?

מגנזיום ציטראט עשוי לקיים אינטראקציה עם תרופות מסוימות, כולל אנטיביוטיקה, תרופות משתנות ותרופות ללב. חשוב להתייעץ עם רופא לפני נטילת מגנזיום ציטראט אם אתם נוטלים תרופות כלשהן.

האם מגנזיום ציטראט יכול לעזור בירידה במשקל?

קיים מחקר מוגבל על הקשר בין מגנזיום ציטראט לירידה במשקל. עם זאת, כמה מחקרים הראו שמגנזיום עשוי לסייע בשמירה על המשקל על ידי הפחתת עמידות לאינסולין וויסות רמות הסוכר בדם.[12][13]

מקורות:

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24015935/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23853635/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21199787/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28654669/
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28445426/
 6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24089547/
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19020533/
 8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23719551/
 9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24134861/
 10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7770187/
 11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19488681/
 12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12663588/
 13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14693967/
מיכאל
מיכאל

מיכאל הוא מאמן כושר אישי מנוסה שעבד עם עשרות לקוחות ועזר להם לשפר את הרגלי התזונה שלהם, להכנס לכושר ולרדת במשקל.

אולי יעניין אותך...
kosher food
אוכל כשר בחו”ל

לאנשים רבים, כשרות אינה רק עניין של דת, אלא אורח חיים. כשמדובר בנסיעות לחו”ל, עמידה בכללי הכשרות יכולה להפוך לאתגר משמעותי. רבים מוצאים עצמם מתמודדים

מלון פארק מים
מלונות שאפשר לאכול בהם בריא

בעולם המהיר של היום, חופשות מציעות הזדמנות פז להיטען ולהתחדש. בעוד שרבים מקשרים נסיעות לפינוק ורוגע, ישנה מגמה הולכת וגוברת של חופשות בריאות המעניקות עדיפות

כמה ויטמין D צריך ביום
כמה חלבון שיער צריך

שיער מורכב בעיקר מחלבון המכונה קרטין, המהווה כ-95% מהמבנה שלו. הקרטין מורכב מ-15-20 סוגים שונים של חומצות אמינו, שהן אבני הבניין של החלבון. חלבון זה

לחץ על אחת התוויות להגדלה
דילוג לתוכן