שירות לקוחות:
שליח עד הבית חינם בקנייה מעל 250 שקלים!

קולגן מומלץ לספורטאים – יתרונות, תופעות לוואי ומחקרים

רוב האנשים מקשרים חלבון עם התאוששות מפעילות גופנית. אחרי הכל, חלבון ממריץ את צמיחת השרירים, משפר את ההתאוששות ומשפר את הביצועים במהלך האימון הבא. עם זאת, אתם עשויים להיות מופתע שספורטאים מוותרים על אבקות חלבון סטנדרטיות כגון מי גבינה וקזאין ובוחרים במקום בקולגן. אז למה ספורטאים לוקחים קולגן?

רבים חושבים על קולגן כדרך להשיג עור חלק ושיער עם נפח. עם זאת, היתרונות של קולגן עמוקים הרבה יותר מאשר שיפור המראה הפיזי. קולגן גם תומך בהתאוששות פיזית מיטבית. קולגן חיוני לבריאות השרירים, העצמות והמפרקים שלכם. יתר על כן, קולגן הוא החלבון השכיח ביותר בגוף. חברו את הכל ביחד, וזו הסיבה שספורטאים לוקחים קולגן להתאוששות לאחר האימון.

בואו נחפור לעומק ונגלה מדוע ספורטאים לוקחים חלבון קולגן ומדוע כדאי לכלול אותו בשגרת הבריאות היומית שלכם. אתחיל במתן סקירה מהירה של קולגן.

מה זה קולגן?

קולגן הוא החלבון הסיבי המהווה 1/3 מכלל תכולת החלבון בגוף האדם. זהו החלבון השכיח ביותר בגוף שלכם. הוא מספק מבנה, תמיכה וחוזק למפרקים, לסחוס, לעצמות, לעור ולרקמת החיבור שלכם. אתם יכולים לחשוב על זה כעל ה”דבק” שמחזיק את הגוף שלכם יחד.

בעוד שישנם כ-28 סוגי קולגן, כמעט 90% מהקולגן בגוף מגיע מסוגים I, II ו-III. הקולגן נמצא בעצמות הבקר (קולגן בקר), שהם מקורות מצוינים לסוג I ו-III לתמיכה בגמישות העור והידרציה. זה גם בעור של דגים, מה שמקדם את הצמיחה של קולגן מסוג I ו-II. סוג II חיוני לבניית סחוס במפרקים ולקידום תגובה דלקתית. קולגן עוף קיים בשפע בקולגן מסוג II.

הגוף שלכם מסנתז קולגן מחומצות האמינו הלא חיוניות פרולין, גליצין והידרוקסיפרולין. לא חיוני פירושו שהגוף שלכם מייצר אותם בעצמו. ויטמין C, יחד עם אבץ, נחושת ומנגן, מקלים על סינתזת הקולגן.

עם זאת, בערך בגיל 35, ייצור הקולגן של הגוף שלכם מתחיל להאט. עד גיל 40, הקולגן מתחיל להתרוקן מהר יותר ממה שהגוף שלכם יכול לייצר. יתר על כן, למעלה ממחצית מהקולגן של הגוף שלכם מדולדל עד גיל 60.

כאשר ייצור הקולגן הטבעי בגופכם יורד עם הגיל, רקמות החיבור שלנו, כולל הגידים והרצועות שלנו, מאבדות גמישות. זה גורם למפרקים נוקשים וכואבים ומציב אתכם בסיכון גבוה יותר לפציעה. ככזה, ספורטאים עוברים לקולגן כמקור החלבון שלהם לאחר אימון כדי לייעל את ההתאוששות. בואו נצלול לתוך היתרונות של קולגן עבור ספורטאים.

יתרונות הקולגן לספורטאים

ישנן מספר סיבות מדוע ספורטאים לוקחים קולגן לאחר האימונים שלהם. ספורטאים שמו לב ליתרונות הרבים של קולגן. הנה חמש סיבות למה.

שיפור בביצועים האתלטייםשחיין מקצועי בבריכה

חומצות האמינו פרולין, גליצין והידרוקסיפרולין המייצרות חלבון קולגן תומכות בביצועים. גליצין וארגינין נחוצים ליצירת קריאטין, אשר מאוחסן בשרירים שלכם ומשמש לאנרגיה. קריאטין גם מגביר את מסת השריר הרזה ומקדם התאוששות שרירים במהלך פעילות גופנית.

מחקרים הראו כי לספורטאים שהוסיפו קולגן היה יותר קריאטין זמין בשרירים שלהם מאשר לאלה שהשתמשו בצורות אחרות של חלבון לאחר אימון. מחקר נוסף בקרב גברים מבוגרים עם איבוד שרירים הקשור לגיל ציין כי משתתפים שנטלו תוספי קולגן תוך 60 דקות לאחר אימון. אימון חווה עלייה משמעותית יותר במסת השריר הרזה ובכוחו וירידה במסת השומן בהשוואה לאלה שלא השתמשו בקולגן.

קולגן תומך בבריאות העצם והמפרקים

אחת הסיבות הבסיסיות לכך שספורטאים לוקחים קולגן היא לתמוך בבריאות המפרקים. פעילות גופנית מפעילה לחץ על המפרקים ועלולה לגרום לנזק, כאב ואף דלקת. חלבון קולגן מקדם את בריאות המפרקים ותומך בתיקון הגידים והרצועות לאחר פעילות גופנית. כיוון שהקולגן מגיע מהגידים והרצועות של בעלי חיים, תוסף קולגן יכול לתמוך בסינתזה של רצועות וגידים ברגע שהגוף שלכם סופג קולגן.

קולגן משפר את בניית מסת השריר הרזה

סביר להניח שאתם יודעים שחלבון הוא מרכיב חיוני בשרירים שלכם, ובכל זאת האם ידעתם שחלבון הוא קולגן? ספורטאים לוקחים קולגן כדי לקדם את הצמיחה של שריר רזה. ככל שמתבגרים וייצור הקולגן הטבעי מואט, מסת השריר והטסטוסטרון יורדים גם הם. טסטוסטרון הוא הורמון המין הגברי הדרוש לסינתזת שרירים אצל גברים ונשים כאחד.

מחקרים הוכיחו כי ספורטאים הנוטלים תוספי קולגן לאחר פעילות גופנית בונים יותר מסת שריר מאשר אלו שהתאמנו וקיבלו פלצבו. סיבה נוספת לכך שהקולגן עוזר לשרירים היא שיש בו חומצות אמינו כמו גליצין וארגינין, שהם בלוקים חיוניים לקריאטין, אותם הזכרתי קודם. זו סיבה גדולה לכך שספורטאים לוקחים קולגן.

קולגן תומך בצמיחה של רקמת חיבור

כל רקמות החיבור והשרירים בגוף שלכם זקוקים לקולגן. פציעות הינן דבר שכיח אצל ספורטאים. כמה מחקרים מצביעים על כך שלספורטאים הנוטלים קולגן יש סיכון מופחת לפציעה מאשר לאלו שלא.

ספורטאים מעל גיל 30 נוטים יותר לפציעות ברכיים, בעיות כתפיים וכאבי גב תחתון עקב ירידה בקולגן.

קולגן הוא מקור אידיאלי לחומצות אמינו חיוניות

ספורטאים לוקחים קולגן מכיוון שזו אבקת חלבון אידיאלית לאחר אימון. לקולגן יש פרופיל חומצות אמינו גבוה התומך בסינתזת החלבון של הגוף שלכם לפני ואחרי האימון.

יתר על כן, חלבון הקולגן מכיל שמונה חומצות אמינו חיוניות, כלומר חומצות אמינו שהגוף לא מייצר בעצמו ולכן הן מגיעות רק מהתזונה שלכם. שמונה חומצות האמינו החיוניות המצויות בקולגן כוללות:

  • היסטידין – תומך בצמיחה ובתיקון של רקמות פגועות.
  • איזולאוצין – מווסת את רמות האנרגיה ומקל על ריפוי פצעים.
  • לאוצין – מווסת את רמות האנרגיה ומקדם את ייצור הורמון הגדילה האנושי, אחד ההורמונים המיוצרים במהלך פעילות גופנית.
  • ליזין – תומך בבניית שרירים ובחוזק העצם ומקדם ייצור הורמונים.
  • מתיונין – תומך בשיער, עור וציפורניים בריאים.
  • פנילאלנין – מקל על ייצור הורמוני המוח המשתחררים במהלך פעילות גופנית, כגון אנדורפינים.
  • Threonine – נחוץ ליצירת גליצין וסרין
  • Valine – מקדם צמיחת שרירים ותיקון רקמות.

כשאתם מחשיבים את פרופיל חומצות האמינו של קולגן, אתם יכולים לראות מדוע ספורטאים לוקחים קולגן. עם זאת, לא כל אבקות חלבון הקולגן נוצרות שוות. בואו נדבר על הצורה הטובה ביותר של קולגן עבור ספורטאים.הצורה הטובה ביותר של קולגן

כאשר חלבוני קולגן עוברים הידרוליזה, הם מתפרקים לחלקיקים קטנים יותר קלים לעיכול הנקראים פפטידים שהגוף שלכם יכול לספוג. הקולגן שאתם מוצאים ב”מזונות בריאות”, משקאות וקרמי לחות רבים אינם עוברים הידרוליזה בדרך כלל ומספקים תועלת מועטה אם בכלל.

תוספי קולגן רבים גם אינם ממקורות טבעיים, מה שאומר שאתם יכולים לקבל גם דברים שלא רציתם. אם הקולגן איננו ממקורות טבעיים, העוף, הפרה או הדגים שמהם הגיעו הקולגן שלכם עלולים להכיל חומרי הדברה, אנטיביוטיקה, הורמוני גדילה או אורגניזמים מהונדסים גנטית (GMO). זה יכול להיכנס למוצרי הקולגן שלכם דרך זיהום צולב.

אם אתם מחפשים להוסיף קולגן לשגרת הבריאות שלכם, אני ממליץ שהוא יגיע מגידול מרעה או מקורות טבעיים וחשוב לוודא שהוא עבר הידרוליזה. אחרי שדיברנו על למה קולגן הוא תוסף תזונה מצוין לספורטאים, בואו נדבר על מתי ספורטאים צריכים לקחת קולגן.

מתי כדאי ליטול קולגן?

בין אם אתם ספורטאים או סתם לנצל את היתרונות של קולגן, ניתן לקחת אותו בכל שעה ביום. עם זאת, הזמן הטוב ביותר עבור ספורטאים לקחת קולגן הוא תוך שעה לאחר האימונים שלהם לקבלת תוצאות מיטביות. התאוששות השרירים נמשכת עד 72 שעות לאחר האימון, אך היא מתחילה בשעה הראשונה. קולגן תומך בשיקום השרירים ובצמיחת רקמת החיבור, שניהם מתפרקים במהלך האימון.

לדברי מרבית המומחים לכושר גופני, “החלון האנבולי” לקידום צמיחת השריר הוא 15 עד 60 דקות לאחר האימון. זהו הזמן האופטימלי להפיק את המרב מחומרי תזונה לאחר אימון כגון חלבון קולגן.

הוספת קולגן לשגרה שלאחר האימון

קשה להתעלם מכך שיותר ויותר ספורטאים לוקחים חלבון קולגן לאחר אימונים. היתרונות להתאוששות השרירים ולבריאות המפרקים, קידום מסת שריר רזה ושפע חומצות אמינו חיוניות הופכים אותו לתוסף נהדר לאחר אימון. 

סיכום 

ישנן סיבות רבות מדוע ספורטאים לוקחים קולגן, אך כולם יכולים לנצל את היתרונות של הוספת קולגן לשגרת הבריאות שלהם. עבור ספורטאים, אפילו מתחילים, קשה להתעלם מהיתרונות של קולגן. קולגן מקדם ביצועים אתלטיים, מקל על יצירת קריאטין לתמיכה במסת שריר רזה, עשוי להפחית את הסיכון לפציעה ותומך בעצמות ובמפרקים בריאים. זה הופך את הקולגן לתוסף המושלם לאחר אימון.

מיכאל
מיכאל

מיכאל הוא מאמן כושר אישי מנוסה שעבד עם עשרות לקוחות ועזר להם לשפר את הרגלי התזונה שלהם, להכנס לכושר ולרדת במשקל.

אולי יעניין אותך...
kosher food
אוכל כשר בחו”ל

לאנשים רבים, כשרות אינה רק עניין של דת, אלא אורח חיים. כשמדובר בנסיעות לחו”ל, עמידה בכללי הכשרות יכולה להפוך לאתגר משמעותי. רבים מוצאים עצמם מתמודדים

מלון פארק מים
מלונות שאפשר לאכול בהם בריא

בעולם המהיר של היום, חופשות מציעות הזדמנות פז להיטען ולהתחדש. בעוד שרבים מקשרים נסיעות לפינוק ורוגע, ישנה מגמה הולכת וגוברת של חופשות בריאות המעניקות עדיפות

כמה ויטמין D צריך ביום
כמה חלבון שיער צריך

שיער מורכב בעיקר מחלבון המכונה קרטין, המהווה כ-95% מהמבנה שלו. הקרטין מורכב מ-15-20 סוגים שונים של חומצות אמינו, שהן אבני הבניין של החלבון. חלבון זה

לחץ על אחת התוויות להגדלה
דילוג לתוכן