שירות לקוחות:
שליח עד הבית חינם בקנייה מעל 250 שקלים!

תה מומלץ להרזיה – יתרונות, תופעות לוואי ומחקרים

אין כדור או משקה קסם כשזה מגיע לירידה במשקל, אבל שתיית תה עשויה לעזור לתמוך במסע הירידה במשקל שלכם.

שתיית תה נקשרה למגוון יתרונות בריאותיים, כולל סיכון נמוך יותר למחלות לב וסוכרת. וכחלק מדיאטה מאוזנת, תה עשוי גם לעזור לכם להוריד שומן גוף ולשמור על משקל תקין.

מחקרים מסוימים מצאו כי תה עשוי לשפר את הירידה במשקל ולעזור להילחם בשומן בטני. סוגים מסוימים של תה נמצאו יעילים יותר מאחרים בהשגת מטרה זו.

הבאנו לכם כאן רשימה של סוגי התה שעשויים לעזור להגביר את הירידה במשקל ולהפחית את שומן הגוף.

1. תה ירוקתה ירוק

תה ירוק הוא אחד מסוגי התה הידועים ביותר, והוא נקשר ליתרונות בריאותיים רבים. הוא גם אחד מסוגי התה היעילים ביותר לירידה במשקל. ישנן עדויות משמעותיות הקושרות תה ירוק לירידה במשקל ובאחוזי השומן בגוף.

במחקר אחד משנת 2008, 60 אנשים שמנים עקבו אחר דיאטה סטנדרטית במשך 12 שבועות בתוספת שתיית תה ירוק או תה פלצבו באופן קבוע. במהלך המחקר, אלו ששתו תה ירוק הורידו 3.3 ק”ג יותר ממשקלם מקבוצת הפלצבו.

מחקר אחר מצא שאנשים שצרכו תמצית תה ירוק במשך 12 שבועות חוו ירידה משמעותית במשקל הגוף, בשומן הגוף  והיקף המותניים, בהשוואה לקבוצת ביקורת.

ייתכן שהסיבה לכך היא שתמצית תה ירוק עשירה במיוחד בקטצ’ינים, נוגדי חמצון טבעיים שעשויים להגביר את חילוף החומרים שלכם ולהגביר את שריפת השומנים. אותו אפקט חל גם על מאצ’ה, סוג מרוכז מאוד של אבקת תה ירוק המכיל את אותם מרכיבים מועילים כמו תה ירוק רגיל.

2. תה פואר

תה פואר הוא סוג של תה שחור סיני שעבר תסיסה. לעתים קרובות נוטים לשתות אותו לאחר ארוחה, ויש לו ארומה אדמתית הנוטה להתפתח ככל שהוא מאוחסן זמן רב יותר.

כמה מחקרים בבעלי חיים הראו שתה פואר עשוי להוריד את רמת הסוכר ואת הטריגליצרידים בדם. מחקרים על בעלי חיים ובני אדם הראו שתה פואר עשוי לעזור לקדם את הירידה במשקל.

במחקר אחד, 70 גברים קיבלו קפסולה של תמצית תה פואר או פלצבו. לאחר שלושה חודשים, אלו שנטלו את קפסולת תה הפואר השילו כ-1 ק”ג יותר מקבוצת הפלצבו.

במחקר אחר בחולדות נמצאו ממצאים דומים, אשר הראו כי לתמצית תה פואר הייתה השפעה נוגדת השמנת יתר ועזרה לדכא עלייה במשקל.

המחקר הנוכחי עדיין מוגבל לגבי תמצית תה הפואר, ולכן יש צורך במחקרים נוספים כדי לראות אם אותן השפעות חלות על שתייתו כתה.

3. תה שחור

תה שחור

תה שחור הוא סוג של תה שעבר חמצון רב יותר מאשר סוגים אחרים, כמו תה ירוק, לבן או אולונג. חמצון הוא תגובה כימית המתרחשת כאשר עלי התה נחשפים לאוויר. כתוצאה מכך נוצרת השחמה הגורמת לצבע הכהה האופייני של תה שחור.

ישנם סוגים רבים ושונים של תה שחור זמינים בשוק, כולל זנים פופולריים כמו ארל גריי ו-English Breakfast.

מספר מחקרים מצאו כי תה שחור יכול להיות יעיל בכל הנוגע לשמירה על המשקל. מחקר אחד של 111 אנשים מצא ששתיית שלוש כוסות תה שחור בכל יום במשך שלושה חודשים הגדילה משמעותית את הירידה במשקל והקטינה את היקף המותניים, בהשוואה לשתיית משקה בקרה התואם מבחינת כמות הקפאין.

יש הטוענים כי ההשפעות הפוטנציאליות של ירידה במשקל של תה שחור עשויות להיות בגלל שהוא עשיר בפלבוניאידים, סוג של פיגמנט צמחי עם תכונות נוגדות חמצון.

מחקר עקב אחר 4,280 מבוגרים מעל 14 שנים. הוא מצא שאלו עם צריכת פלבנואידים גבוהה יותר ממזונות ומשקאות כמו תה שחור היו בעלי אינדקס מסת גוף נמוך יותר (BMI) בהשוואה לאלו עם צריכת נמוכה יותר.

עם זאת, מחקר זה מסתכל רק על הקשר בין BMI וצריכת פלבנואידים. יש צורך במחקרים נוספים כדי להסביר גורמים אחרים שעשויים להיות מעורבים.

4. תה אולונג

תה אולונג הוא תה סיני מסורתי שעבר חמצון חלקי, מה שמציב אותו איפשהו בין תה ירוק ותה שחור מבחינת חמצון וצבע.

לעתים קרובות הוא מתואר כבעל ארומה פירותית, ריחנית וטעם ייחודי, אם כי אלה יכולים להשתנות באופן משמעותי בהתאם לרמת החמצון.

מספר מחקרים הראו שתה אולונג יכול לעזור לשפר את הירידה במשקל על ידי שיפור שריפת השומנים והאצת קצב חילוף החומרים.

במחקר אחד, 102 אנשים עם עודף משקל או השמנת יתר שתו תה אולונג כל יום במשך שישה שבועות, מה שככל הנראה עזר להפחית את משקל גופם וגם את שומן הגוף. החוקרים הציעו שהתה עשה זאת על ידי שיפור המטבוליזם של השומן בגוף.

מחקר קטן נוסף נתן לגברים מים או תה לתקופה של שלושה ימים, כדי למדוד את קצב חילוף החומרים שלהם. בהשוואה למים, תה אולונג הגדיל את ההוצאה האנרגטית ב-2.9%, שווה ערך לשריפת 281 קלוריות נוספות ביום, בממוצע.

בעוד שיש צורך במחקרים נוספים על ההשפעות של תה אולונג, ממצאים אלה מראים כי אולונג עשוי להיות מועיל לירידה במשקל.

5. תה לבן

תה לבן בולט מבין סוגי התה האחרים מכיוון שהוא מעובד ונקצר באופן מינימלי בזמן שצמח התה עדיין צעיר.

לתה לבן יש טעם שונה מאוד מסוגי תה אחרים. טעמו עדין ומעט מתוק.

בכמה מחקרי מבחנה נמצא כי כמה מהיתרונות של תה לבן הם שיפור בריאות הפה והשמדת תאים סרטניים. למרות שדרוש מחקר נוסף, תה לבן יכול לעזור גם כשמדובר בירידה במשקל ובשומן הגוף.

מחקרים מראים שלתה לבן ותה ירוק יש כמויות דומות של קטצ’ינים, מה שעשוי לעזור לשפר את הירידה במשקל.

יתר על כן, מחקר אחד במבחנה הראה שתמצית תה לבן הגבירה את פירוק תאי השומן תוך מניעת היווצרותם של תאי שומן חדשים.

עם זאת, יש לקחת בחשבון שזה היה מחקר שבוצע במבחנה, כך שלא ברור כיצד ההשפעות של תה לבן עשויות לחול על בני אדם. יש צורך במחקרים נוספים כדי לאשר את ההשפעות המועילות הפוטנציאליות של תה לבן בכל הנוגע לאובדן שומן.

6. תה צמחים

תה צמחים מגיע כחליטה של עשבי תיבול, תבלינים ופירות במים חמים. הוא שונה מסוגי תה מסורתיים מכיוון שהוא בדרך כלל אינו מכיל קפאין.

זני תה צמחים פופולריים כוללים תה רויבוס, תה ג’ינג’ר, תה שושנים ותה היביסקוס. למרות שהמרכיבים והפורמולציות של תה צמחים יכולים להשתנות באופן משמעותי, כמה מחקרים מצאו כי תה צמחים עשוי לסייע בהפחתת משקל וירידה בשומן.

במחקר אחד בבעלי חיים, חוקרים נתנו לחולדות שמנות תה צמחים, ומצאו שהוא מסייע בהורדת משקל הגוף ועוזר לנרמל את רמות ההורמונים.

תה רויבוס הוא סוג של תה צמחים שעשוי להיות יעיל במיוחד בכל הנוגע לשריפת שומן. מחקר אחד במבחנה הראה שתה רויבוס הגביר את חילוף החומרים של השומן ועזר לחסום את היווצרותם של תאי שומן. עם זאת, יש צורך במחקרים נוספים בבני אדם כדי לבחון את ההשפעות של תה צמחים כמו רויבוס על ירידה במשקל.

בשורה התחתונה

למרות שאנשים לרוב שותים תה אך ורק בגלל איכותו המרגיעה וטעמו הטעים, הוא עשוי להכיל יתרונות בריאותיים נוספים.

החלפת משקאות עתירי קלוריות כמו מיץ או משקה מוגז בתה יכולה לעזור להפחית את צריכת הקלוריות הכוללת ולהוביל לירידה במשקל. כמה מחקרים על בעלי חיים, כמו גם מחקרים שבוצעו במבחנות, הראו גם שסוגים מסוימים של תה עשויים לעזור להגביר את הירידה במשקל תוך חסימת היווצרות תאי שומן. עם זאת, יש צורך במחקרים בבני אדם כדי לחקור זאת יותר לעומק.

בנוסף, סוגים רבים של תה עשירים במיוחד בתרכובות מועילות כמו פלבנואידים וקטצ’ינים, שיכולים לסייע גם בירידה במשקל.

יחד עם תזונה בריאה ומאוזנת ופעילות גופנית סדירה, כוס או שתיים של תה בכל יום יכולה לעזור לכם להגביר את הירידה במשקל ולהסיר שומן בטני.

מיכאל
מיכאל

מיכאל הוא מאמן כושר אישי מנוסה שעבד עם עשרות לקוחות ועזר להם לשפר את הרגלי התזונה שלהם, להכנס לכושר ולרדת במשקל.

אולי יעניין אותך...
kosher food
אוכל כשר בחו”ל

לאנשים רבים, כשרות אינה רק עניין של דת, אלא אורח חיים. כשמדובר בנסיעות לחו”ל, עמידה בכללי הכשרות יכולה להפוך לאתגר משמעותי. רבים מוצאים עצמם מתמודדים

מלון פארק מים
מלונות שאפשר לאכול בהם בריא

בעולם המהיר של היום, חופשות מציעות הזדמנות פז להיטען ולהתחדש. בעוד שרבים מקשרים נסיעות לפינוק ורוגע, ישנה מגמה הולכת וגוברת של חופשות בריאות המעניקות עדיפות

כמה ויטמין D צריך ביום
כמה חלבון שיער צריך

שיער מורכב בעיקר מחלבון המכונה קרטין, המהווה כ-95% מהמבנה שלו. הקרטין מורכב מ-15-20 סוגים שונים של חומצות אמינו, שהן אבני הבניין של החלבון. חלבון זה

לחץ על אחת התוויות להגדלה
דילוג לתוכן