שירות לקוחות:
שליח עד הבית חינם בקנייה מעל 250 שקלים!

שיעול כרוני

רובנו חווינו את המטרד של שיעול מתמשך בשלב מסוים בחיינו. אבל מתי שיעול עובר מהיותו רק אי נוחות זמנית למצב רפואי חמור יותר? שיעול כרוני, המוגדר על ידי אופיו המתמשך, הוא יותר מסתם מטרד יום-יומי. זהו מצב רפואי שיכול לאותת על בעיות בריאותיות בסיסיות, שמצדיק הבנה עמוקה יותר והתערבות בזמן.

מהו שיעול כרוני?

שיעול הופך להיות מסווג ככרוני כאשר הוא נמשך שמונה שבועות או יותר אצל מבוגרים, ולפחות ארבעה שבועות בילדים. השיעול המתמשך הזה הוא לא משהו שאתה יכול פשוט לצחצח. זה יכול להפריע קשות לחיי היומיום שלך על ידי הפרעה לשינה ולהוביל למצב של תשישות כרונית. במקרים חמורים יותר של שיעול כרוני, אנשים עשויים לחוות סיבוכים כגון הקאות, סחרחורת ואפילו שברים בצלעות.

קרא גם את המדריך שלנו על כמה סידן צריך ביום כאן.

זיהוי התסמינים:

  • שיעול כרוני מלווה לעתים קרובות בשורה של תסמינים אחרים. אלה יכולים לכלול:
  • אף נזלת או סתום באופן עקבי
  • תחושת הנוזל, לעתים קרובות עקב טפטוף לאחר האף, זורם בחלק האחורי של הגרון
  • דחף לנקות את הגרון לעיתים קרובות יחד עם כאב
  • צרידות בקול
  • קשיי נשימה המובילים לצפצופים וקוצר נשימה
  • חווית צרבת או טעם חמוץ בלתי מוסבר בפה
  • במצבים נדירים יותר, זה עלול להסלים לשיעול דם

אם השיעול שלך נמשך, במיוחד אם הוא גורם לך להעלות ליחה או דם, ומשבש את השגרה הרגילה שלך כמו עבודה או שינה, הכרחי להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות.

פענוח הסיבות:

בעוד ששיעול ספורדי הוא תגובה טבעית לחומרים מגרים נקיים מהריאות שלנו, שיעול כרוני מרמז לרוב על בעיה רפואית עמוקה יותר. התעמקות בסיבות הנפוצות ביותר:

טפטוף לאחר האף או UACS:

זה כאשר עודף ריר מיוצר על ידי הסינוסים או האף ולאחר מכן מטפטף במורד הגרון, מה שמוביל לשיעול מתמשך.

אַסְתְמָה:

שיעול כרוני עשוי להיות סימפטום משמעותי של אסתמה ויכול להיות מופעל או להחמיר על ידי שינויים עונתיים ספציפיים, אוויר קר או חשיפה לחומרים מגרים מסוימים.

GERD (מחלת ריפלוקס גסטרו-ושט):

במצב נפוץ זה, חומצת הקיבה חוזרת אל הוושט וגורמת לשיעול כרוני. השיעול המתמשך יכול, בתורו, להחמיר את תסמיני ה-GERD, וליצור מחזור חוזר.

זיהומים:

דלקת בדרכי הנשימהשיעול שנמשך לאחר זיהום, בין אם זה דלקת ריאות, שפעת או זיהומים אחרים בדרכי הנשימה העליונות, יכול להעיד על מצב רפואי עמוק יותר. אצל מבוגרים, שיעול כרוני מתמשך יכול אפילו להיות סימן למצבים כמו שעלת או שחפת.

COPD:

מחלת ריאות חסימתית כרונית, הנראית בדרך כלל אצל מעשנים או מעשנים לשעבר, היא מצב חמור שבו שיעול המייצר ליחה צבעונית הופך לתסמין משמעותי.

תרופות:

ידוע שתרופות מסוימות, בעיקר סוגים מסוימים של תרופות ללחץ דם כמו מעכבי ACE, גורמות לשיעול כרוני אצל אנשים.

הבנת הסיכון והסיבוכים הפוטנציאליים:

להיות מעשן או אפילו מעשן לשעבר הוא בין גורמי הסיכון המובילים לפתח שיעול כרוני. אפילו חשיפה קבועה לעישון פסיבי יכולה להעלות את הסיכון.

שיעול כרוני יכול להוביל לשלל סיבוכים. אנשים עשויים להתמודד עם הפרעות שינה, המובילות לעייפות כרונית, לחוות כאבי ראש, או במקרים קיצוניים, מצבים כמו שבר בצלעות.

לסיכום:

שיעול כרוני הוא דאגה בריאותית שלעולם אין להתעלם ממנה. הכרה בסימפטומים שלו, הבנת הסיבות המגוונות שלו ופנייה לייעוץ רפואי בזמן הם חשובים ביותר. זה לא רק יבטיח טיפול מיידי בכל התנאים הבסיסיים, אלא גם ישפר משמעותית את איכות החיים של אלה שנפגעו ממנו. זכרו, בעוד ששיעול עשוי להיראות טריוויאלי, כאשר הוא כרוני, הוא מעיד על כך שהגוף שלכם זקוק לתשומת לב.

אולי תרצה לקרוא את המדריך על כמה ברזל צריך ביום כאן.

מיכאל
מיכאל

מיכאל הוא מאמן כושר אישי מנוסה שעבד עם עשרות לקוחות ועזר להם לשפר את הרגלי התזונה שלהם, להכנס לכושר ולרדת במשקל.

אולי יעניין אותך...
kosher food
אוכל כשר בחו”ל

לאנשים רבים, כשרות אינה רק עניין של דת, אלא אורח חיים. כשמדובר בנסיעות לחו”ל, עמידה בכללי הכשרות יכולה להפוך לאתגר משמעותי. רבים מוצאים עצמם מתמודדים

מלון פארק מים
מלונות שאפשר לאכול בהם בריא

בעולם המהיר של היום, חופשות מציעות הזדמנות פז להיטען ולהתחדש. בעוד שרבים מקשרים נסיעות לפינוק ורוגע, ישנה מגמה הולכת וגוברת של חופשות בריאות המעניקות עדיפות

כמה ויטמין D צריך ביום
כמה חלבון שיער צריך

שיער מורכב בעיקר מחלבון המכונה קרטין, המהווה כ-95% מהמבנה שלו. הקרטין מורכב מ-15-20 סוגים שונים של חומצות אמינו, שהן אבני הבניין של החלבון. חלבון זה

לחץ על אחת התוויות להגדלה
דילוג לתוכן