שירות לקוחות:
שליח עד הבית חינם בקנייה מעל 250 שקלים!

שינה עמוקה

שינה היא פן אינטגרלי של חיי האדם, ולמרות שרבים מאיתנו מכירים היטב את ההמלצה להשגת 7-9 שעות שינה בכל לילה, לעיתים קרובות מתעלמים מעומק ואיכות השינה הזו. מרכיב מכריע במחזור השינה שלנו הוא שינה עמוקה, תקופה שבה הגוף שלנו מתחיל תהליכי שיקום חיוניים. התעמקות בעולם השינה העמוקה מספקת תמונה ברורה יותר של משמעותה והדרכים להשיג אותה ביעילות.

צולל לתוך שינה עמוקה

שינה עמוקה היא שלב בשינה שלנו שבו מתרחשים התחדשות ושיקום, מה שגורם לנו להתעורר בתחושת רעננות וטעינה. להבדיל משנת REM (תנועת עיניים מהירה), שהיא השלב הקשור לחלומות חיים, שינה עמוקה רואה האטה בפעילות הגוף והמוח כאחד. במהלך שלב זה, ההתעוררות עלולה להיות מאתגרת ועלולה להשאיר אותך עצבני במיוחד.

עיין גם במדריך המלא שלנו על תרגילים לשיפור הזיכרון והמוח כאן

על איזה צד לישוןבמהלך הלילה, הגוף שלנו עובר בצורה חלקה דרך שלבי שינה שונים. ניתן לסווג שלבים אלה באופן נרחב לשנת REM ושנת REM. בזמן שאנו מתחילים את מחזור השינה שלנו בשלב הלא-REM, אנו עוברים בסופו של דבר לשלב REM קצר. כל המחזור הזה חוזר על עצמו בערך כל 90 דקות. שינה עמוקה, גיבור הסיפור שלנו, שוכנת בשלב הסופי של שינה שאינה REM.

מסע דרך לבי השינה

שינה לא-REM:

  • שלב 1: זהו השלב המקדים בו אנו עוברים מהיותנו ערים לשינה. כאן, פעימות הלב, קצב הנשימה ותנועות העיניים מתחילות להאט. השרירים מתחילים להירגע, ויש האטה ניכרת בפעילות גלי המוח.
  • שלב 2: השולט בכ-50% ממחזור השינה הכולל שלנו, שלב זה עדים להאטה נוספת של תפקודי הגוף שלנו. טמפרטורת הליבה של הגוף יורדת, תנועות העיניים נפסקות, ולמרות שגלי המוח הם בדרך כלל איטיים, התפרצויות קצרות של פעילות אכן מנקדות את השלב הזה.
  • שלבים 3 ו-4 (שינה עמוקה): כאן מתרחש הקסם. פעימות הלב וקצב הנשימה צונחים לאיטיים ביותר, השרירים רפויים לחלוטין, וגלי המוח נמצאים בקצב האיטי ביותר שלהם. מכונה לעתים קרובות “שנת גלים איטיים” או שנת דלתא, שינה עמוקה נמשכת בדרך כלל בין 45 ל-90 דקות. יש לציין כי משך השינה העמוקה נוטה להיות ארוך יותר בחלקו הראשוני של הלילה.

שנת REM (שלב 5): 

שלב זה מתחיל כ-90 דקות לאחר השלבים הלא-REM, שלב זה הוא כוורת של פעילות. העיניים מתרוצצות במהירות, פעילות המוח עולה, והחלום הופך בולט יותר.

שינה עמוקה: אוצר של יתרונות

שינה עמוקה היא לא רק שלב פסיבי אלא דינמי, המרעיפה יתרונות רבים על הישן. חילוף חומרים משופר של גלוקוז במוח מתרחש במהלך שינה עמוקה, מה שמניח את הבסיס לזיכרון חזק לטווח קצר ולטווח ארוך וללמידה יעילה. בנוסף, בלוטת יותרת המוח מפרישה הורמונים מרכזיים במהלך שינה עמוקה, כגון הורמון הגדילה האנושי, המסייע בצמיחה והתפתחות של הגוף. רשימת היתרונות של שינה עמוקה משתרעת על חידוש אנרגיה, התחדשות תאים, זרימת דם משופרת לשרירים ועלייה בצמיחה ובתיקון של רקמות ועצמות.

הסיכונים של חסך בשינה עמוקה

מחסור בשינה עמוקה יכול לאיית צרות. ללא שינה עמוקה מספקת, המוח שלנו מתקשה לעבד ולהמיר מידע יומיומי לזיכרונות מתמשכים. יתר על כן, ישנו כמות הולכת וגוברת של ראיות המצביעות על כך שחוסר עקבי בשינה איכותית יכול לגרום לאנשים להיפגע למצבים כמו מחלת אלצהיימר, מחלות לב, סוכרת ואפילו שבץ מוחי.

בממוצע, שינה עמוקה מהווה כ-13 עד 23% ממשך השינה הכולל שלנו. עם זאת, שיעור זה יכול להצטמצם עם הגיל, כאשר אלה שעברו את גיל 65 לעיתים קרובות מקבלים רק מעט של שינה עמוקה או לפעמים בכלל.

אסטרטגיות להגברת השינה העמוקה

אם אתה מעוניין למקסם את השינה העמוקה שלך, שקול את הדברים הבאים:

  • הקפידו על לוחות זמנים של שינה עקביים.
  • איך להירדם מהרעסוק בפעילות גופנית סדירה, הימנעות ממנה סמוך לשעת השינה.
  • צמצמו את צריכת חומרים ממריצים כמו קפאין לפני השינה.
  • לטפח שגרה מרגיעה לפני השינה.
  • ודא שסביבת השינה שלך תורמת למנוחה.
  • אם בעיות שינה נמשכות, אל תהססו לפנות לייעוץ רפואי.

לסיכום, שינה עמוקה ממלאת תפקיד הכרחי בהבטחת רווחתנו. לא רק הכמות אלא איכות השינה, בעיקר שינה עמוקה, היא שמחזיקה את המפתח לחיים בריאים ומאושרים יותר.

עיין במדריך המלא שלנו על דלקת בדרכי הנשימה כאן

מיכאל
מיכאל

מיכאל הוא מאמן כושר אישי מנוסה שעבד עם עשרות לקוחות ועזר להם לשפר את הרגלי התזונה שלהם, להכנס לכושר ולרדת במשקל.

אולי יעניין אותך...
kosher food
אוכל כשר בחו”ל

לאנשים רבים, כשרות אינה רק עניין של דת, אלא אורח חיים. כשמדובר בנסיעות לחו”ל, עמידה בכללי הכשרות יכולה להפוך לאתגר משמעותי. רבים מוצאים עצמם מתמודדים

מלון פארק מים
מלונות שאפשר לאכול בהם בריא

בעולם המהיר של היום, חופשות מציעות הזדמנות פז להיטען ולהתחדש. בעוד שרבים מקשרים נסיעות לפינוק ורוגע, ישנה מגמה הולכת וגוברת של חופשות בריאות המעניקות עדיפות

כמה ויטמין D צריך ביום
כמה חלבון שיער צריך

שיער מורכב בעיקר מחלבון המכונה קרטין, המהווה כ-95% מהמבנה שלו. הקרטין מורכב מ-15-20 סוגים שונים של חומצות אמינו, שהן אבני הבניין של החלבון. חלבון זה

לחץ על אחת התוויות להגדלה
דילוג לתוכן