שירות לקוחות:
שליח עד הבית חינם בקנייה מעל 250 שקלים!

פרוביוטיקה לתינוקות

ישנם מוצרים רבים שנועדו להקל על כאבי הילדות של התינוקות. פרוביוטיקה לתינוקות, שמטרתה לבנות מיקרוביום חזק במעיים ולהקל על כאבי גזים, עצירות וקוליק, היא בחירה פופולרית.

אבל איך בעצם עובדת פרוביוטיקה לתינוקות, והאם כל תינוק זקוק לה? הנה כל מה שצריך לדעת.

מה זה פרוביוטיקה?

פרוביוטיקה היא תוסף זמין נרחב לא רק לתינוקות, אלא גם למבוגרים. הם מיקרואורגניזמים חיים המתוארים כבעלי יתרונות בריאותיים כאשר הם צורכים או מוחלים על הגוף, על פי המרכז הלאומי לבריאות משלימה ואינטגרטיבית.

באופן כללי, פרוביוטיקה יוצרת חיידקים בריאים במערכת העיכול שיכולים לעזור לעכל מזון, להרוס תאים שגורמים למחלות או לייצר ויטמינים. לסוגים שונים של פרוביוטיקה יש זנים שונים, בעלי השפעות שונות על הגוף.

הזנים הנפוצים ביותר של פרוביוטיקה בתוספי מזון לתינוק כוללים:

פרוביוטיקה מצויה במזונות מותססים כמו יוגורט, קימצ’י וכרוב כבוש. בעוד שכמות היחידות יוצרות המושבות (או CFUs, המתייחס למספר המיקרואורגניזמים החיים והפעילים) המסופקת לתינוקות בתוספי פרוביוטיקה משתנה לפי סוג.

היתרונות של תוספי פרוביוטיקה לתינוקות

אין כיום מספיק מחקר לגבי פרוביוטיקה לתינוקות אך מספר דברים ידועים. פרוביוטיקה איננה תוסף הכרחי לכל תינוק. יש תינוקות שאינם זקוקים לה, אך ישנם מקרים שבהם תוסף פרוביוטיקה עשוי דווקא להיות מועיל, מקרים אלו כוללים:

אם לתינוקכם יש קוליק

קוליק מוגדר כשלוש שעות או יותר של בכי ביום בשלושה ימים או יותר בשבוע לתקופה של שלושה שבועות אצל תינוק בריא ומוזן היטב. מחקר מסוים מצא כי פרוביוטיקה עשויה להפחית את משך הבכי אצל תינוקות עם קוליק.

אם אתם מחפשים מלכתחילה למנוע קוליק, אין סיבה לתת לתינוקכם תוסף פרוביוטיקה כיוון שכרגע אין ראיות התומכות בשימוש בפרוביוטיקה ככלי מועיל.

אם אתם רוצים למנוע שלשולים הקשורים לאנטיביוטיקה

ידוע שישנו קשר בין שימוש באנטיביוטיקה ופרוביוטיקה. אם התינוק שלך נוטל אנטיביוטיקה מסיבה כלשהי, שלשול עשוי להיות תופעת לוואי, ופרוביוטיקה עשויה לעזור,. בהתבסס על ממצאים ממחקרים, נראה שיש השפעה מגנה כוללת של פרוביוטיקה במניעת שלשולים הקשורים לאנטיביוטיקה.

למעשה, מחקר כפול סמיות ומבוקר פלצבו מצא שלתינוקות שקיבלו פרוביוטיקה היו פחות אפיזודות של שלשול (37.5%) מאשר קבוצת הביקורת (80%).

לתינוק שלכם יש דלקת קיבה-אנטריטיס חריפה 

גסטרואנטריטיס חריפה מוגדרת כששולים או הקאות (או שניהם) שנמשכים יותר משבעה ימים. חשוב לדבר עם הרופא אם התינוק שלכם חווה את הסימפטומים האלה, ויש כמה ראיות שפרוביוטיקה יכולה לעזור. פרוביוטיקה מתחרה עם פתוגנים אנטיים, אז יש פחות חומרים מזינים לפתוגנים האלה, ופרוביוטיקה מגבירה את התגובה החיסוני”, היא אומרת.

סקירה שיטתית אחת של מחקרים אקראיים, כפול סמיות, מבוקרי פלצבו מצאה כי השימוש בפרוביוטיקה בהשוואה לפלסבו היה קשור לסיכון נמוך משמעותית לשלשול הנמשך יותר משלושה ימים.

התינוק שלכם נמצא במעון ואתם רוצים להפחית את הסיכון שלו לחלות

תינוקות ופעוטות שנמצאים בקרבת ילדים אחרים במעון נוטים לחלות בתדירות גבוהה יותר מילדים שנשארים בבית. אם אתם רוצים להקטין את הסיכוי של תינוקכם לחלות, פרוביוטיקה עשויה לעזור. מחקר אף מצא ירידה בשכיחות של דלקת אף (או הצטננות) אצל ילדים במעון כשהם שתו משקה יוגורט מותסס.

תופעות לוואי של תוספי פרוביוטיקה לתינוקות

שוחחו תמיד עם רופא הילדים שלכם לפני שאתם נותנים לקטן שלך כל סוג של תוסף, כולל פרוביוטיקה.

על פי רוב, קאופמן אומר שתינוקות לא צפויים לחוות תופעות לוואי חמורות מפרוביוטיקה. עם זאת, יש כמה שצריך לשים לב אליהם. אלו כוללים:תינוק יושב על הדשא

  • אי נוחות בבטן
  • שלשול
  • בחילה
  • הקאות
  • גזים
  • נפיחות

אם אתה מבחין שתינוקך חווה כל אחת מתופעות הלוואי הללו בזמן נטילת פרוביוטיקה, הפסיקו לתת לו את התוספים ודברו עם הרופא שלו.

האם תוספי פרוביוטיקה לתינוקות בטוחים?

מכיוון שהפרוביוטיקה נמכרת כתוסף תזונה ללא מרשם, היא אינה מאושרת על ידי מינהל המזון והתרופות (FDA). אף על פי שתוספי פרוביוטיקה אינם תמיד יעילים לכל התינוקות, הם מאוד בטוחים.

באוכלוסיות בריאות של ילדים, מתן פרוביוטיקה נחשב בדרך כלל בטוח ונסבל, תוך התחשבות בזן, במינון ובמשך המינון. נמליץ לשקול בזהירות עם התווית נגד אפשרית לפגים או לתינוקות במשקל לידה נמוך מאוד, ילדים עם כשל חיסוני, ילדים המטופלים בתרופות הפוגעות במערכת החיסון או ילדים עם צנתר פנימי או מחלה בסיסית חמורה.

מיכאל
מיכאל

מיכאל הוא מאמן כושר אישי מנוסה שעבד עם עשרות לקוחות ועזר להם לשפר את הרגלי התזונה שלהם, להכנס לכושר ולרדת במשקל.

אולי יעניין אותך...
kosher food
אוכל כשר בחו”ל

לאנשים רבים, כשרות אינה רק עניין של דת, אלא אורח חיים. כשמדובר בנסיעות לחו”ל, עמידה בכללי הכשרות יכולה להפוך לאתגר משמעותי. רבים מוצאים עצמם מתמודדים

מלון פארק מים
מלונות שאפשר לאכול בהם בריא

בעולם המהיר של היום, חופשות מציעות הזדמנות פז להיטען ולהתחדש. בעוד שרבים מקשרים נסיעות לפינוק ורוגע, ישנה מגמה הולכת וגוברת של חופשות בריאות המעניקות עדיפות

כמה ויטמין D צריך ביום
כמה חלבון שיער צריך

שיער מורכב בעיקר מחלבון המכונה קרטין, המהווה כ-95% מהמבנה שלו. הקרטין מורכב מ-15-20 סוגים שונים של חומצות אמינו, שהן אבני הבניין של החלבון. חלבון זה

לחץ על אחת התוויות להגדלה
דילוג לתוכן