שירות לקוחות:
שליח עד הבית חינם בקנייה מעל 250 שקלים!

פרוביוטיקה לנשים

צריכת פרוביוטיקה יכולה להיות מועילה לרוב האנשים, אך לפרוביוטיקה עשויה להיות חשיבות מיוחדת אצל נשים.

לנשים יש סיכוי גבוה פי שניים עד פי שש לחוות את תסמונת המעי הרגיז מאשר גברים, כאשר מחלת מעי דלקתית מאובחנת בשיעור של 2:1 בנשים בהשוואה לגברים. 

בנוסף למיקרוביום המעי שיש לכולנו, לנשים יש מיקרוביום נרתיקי, שגם הוא דורש איזון עדין כדי שישאר בריא ויתפקד כראוי. חלק מהפרוביוטיקה תוכננו במיוחד כדי לתמוך בבריאות הנרתיק ובפוריות, כמו גם בחסינות כללית ובבריאות המעיים.

המשיכו לקרוא כדי לגלות את כל מה שאתן צריכות לדעת על הפרוביוטיקה הטובה ביותר, והחשיבות המיוחדת של פרוביוטיקה עבור נשים. 

מהי פרוביוטיקה?

פרוביוטיקה היא (יותר נכון, הם) מיקרואורגניזמים חיים שאנו יכולים לצרוך כתוספי מזון, או כחלק מהתזונה שלנו במזונות מותססים כגון קימצ’י, או יוגורט פרוביוטי.

הם מחזקים את אוכלוסיות המיקרואורגניזמים המועילים שכבר חיים בגופנו במערכת העיכול, על העור ואפילו ברירית הנרתיק.

פרוביוטיקה היא שילוב של חיידקים מועילים חיים, או שמרים, שמקורם במיקרוביום המעי שלנו. הם מורכבים מחיידקים טובים ששומרים עלינו בריאים וטובים, ויכולים לעזור לשמור על איזון החיידקים שעלולים לצאת מאיזון בגלל בריאות לקויה ומחלות.

פרוביוטיקה יכולה לתמוך בתפקוד תקין של מערכת החיסון. מחקר אחד משנת 2019 (נפתח בכרטיסייה חדשה) הראה שמיקרוביום בריא במעיים יכול להפחית את חדירות דופן המעי, מה שבתורו מונע ממיקרואורגניזמים רעים לעבור דרך דופן המעי לזרם הדם.

פרוביוטיקה יכולה להיות בעלת ברית רבת עוצמה במניעת זיהום ותמיכה בסובלים ממחלות. יש כמות הולכת וגדלה של עדויות שמצביעות על כך שניתן לטפל או אפילו למנוע מחלות מסוימות על ידי נטילת זנים מסוימים של פרוביוטיקה. יתרונות פוטנציאליים נראו בשלשולים, תסמונת המעי הרגיז, מחלות מעי דלקתיות וזיהומים בנרתיק.

פרוביוטיקה שימושית לכולם, לנשים לגברים ואפילו לתינוקות.

יתרונות הפרוביוטיקה לנשיםאישה עם שיער שאטני

בריאות הנרתיק ופוריות

מחקרים הראו שחלק מהזנים של לקטובצילים, סוג מסוים של פרוביוטיקה המצוי ברוב המזונות הפרוביוטיים, יכולים להועיל בטיפול ובמניעת זיהומים בנרתיק. וגינוזיס חיידקי יכול להיות בעייתי במיוחד שכן הוא עלול לגרום למחלות דלקתיות באגן ולסיבוכי הריון. ביומה נרתיקית בריאה היא גורם חשוב להריון מוצלח ולבריאות תינוקות, שכן מחקרים מצביעים על כך שחיידקי מערכת העיכול הראשונים של התינוק “מזרעים” להם כשהם נדחפים דרך תעלת הלידה.

נמליץ לכן לצרוך פרוביוטיקה דרך הפה לבריאות הנרתיק. פרוביוטיקה טובה במיוחד לבריאות הנרתיק שכן היא שומרת על האיזון של המיקרוביום הנרתיק שעלול להיות רגיש לקנדידיאזיס (נקרא גם זיהום שמרים), וגינוזיס חיידקי וזיהומים אורוגניטליים. 

חסינות

דלקות בדרכי השתן שכיחות הרבה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים, בשל הקרבה בין פתח הנרתיק לפי הטבעת, מה שמגביר את הסיכוי לזיהום צולב בנרתיק עם חיידקי E-Coli מהחלחולת. מחקרים הראו כי נטילת פתיל פרוביוטיקה יכולה לנקות ביעילות זיהומים ולאזן מחדש את המיקרוביום הנרתיק. זה עשוי להיות שימושי במיוחד לאחר שימוש באנטיביוטיקה, מכיוון שלעתים קרובות אלה עלולים להוביל לחוסר איזון בהרכב המיקרוביאלי של הגוף שלנו.

בריאות מעיים כללית

נשים מבחינה סטטיסטית חוות יותר בעיות במערכת העיכול מאשר גברים, כך שקידום בריאות מעיים טובה חשוב במיוחד אצלן. נטילת פרוביוטיקה עשויה לסייע בהפחתת תסמינים של בעיות במערכת העיכול.

מזונות מותססים כמו יוגורט, קימצ’י וכרוב כבוש יכולים להועיל למיקרוביום על ידי שיפור תפקודו והפחתת שפע החיידקים הגורמים למחלות במעיים, יחד עם קידום הצמיחה של חיידקים מועילים לקטובצילים. עם זאת ראוי לציין שההשפעות של פרוביוטיקה ומזונות מותססים חולפות – כך שאם תפסיק לצרוך אותם, התועלת שלהם תיעלם.

מצב רוח

לעיתים קרובות נשים רואות  עלייה בבעיות הקשורות למצב הרוח במהלך המחזור החודשי שלהן, הריון או גיל המעבר, עקב השינוי בפעילות ההורמונלית שהן חוות בשלב זה. מחקרים הראו שמיקרוביום בריא במעיים יכול לתמוך בבריאות נפשית טובה, בעוד שמיקרוביום לא מאוזן יכול לגרום לבעיות במצב הרוח. זה בדרך כלל בגלל שחיידקי המעי שלנו יכולים לחקות את ההורמונים שמשתחררים על ידי הגוף שלנו וגם לתקשר עם המוח שלנו דרך עצב הוואגוס, מה שהופך אותם לאינטגרליים במעקב אחר מצב הרוח. חיבור זה נקרא ציר המעי-מוח.

שינה

איכות ומשך השינה יכולים להיות מושפעים מגורמים רבים, כולל גיל המעבר. מחקר (נפתח בלשונית חדשה) מצביע על כך שמיקרואורגניזמים המשגשגים כשהגוף חסר שינה יכולים גם לגרום להפרעות בקצב הצירקדי שלנו. מיקרוביום מעיים מגוון יכול למנוע צמיחת יתר של המיקרואורגניזמים המשפיעים על השינה על ידי יצירת תחרות אפקטיבית.

בריאות העור

בשל השפעת המיקרוביום של הגוף על המערכת החיסונית, לבריאות מעיים לקויה יש את הכוח לגרום לגירוי בעור, על פי מחקר משנת 2019 . העור הוא המחסום החיסוני הראשון של הגוף נגד העולם ופועל יחד עם הריריות וקיר המעי שלנו כדי למנוע חדירת מיקרואורגניזמים רעים לגופנו. פרוביוטיקה יכולה לעזור לתמוך בפלורה בריאה הכוללת של מיקרואורגניזמים בכל הגוף, וגיוון טוב באוכלוסיות אלה יכול למנוע מיקרואורגניזמים הגורמים לגירוי בעור או מצבים של צמיחת יתר.

מה הם הסוגים הטובים ביותר של פרוביוטיקה לנשים?

פרוביוטיקה עשירה בלקטובצילים יכולה לקדם בריאות טובה של המעיים והנרתיק. לקטובצילים יכולים להפוך את הסביבה הנרתיקית לחומצית מדי מכדי שמיקרואורגניזמים אחרים יקבלו דריסת רגל, מה שהופך אותם למועילים במיוחד כאשר נלקחים על ידי נשים למניעת וגינוזיס חיידקי וזיהומים אחרים. יתרונות אלו לבריאות הנרתיק עדיין ניתן לראות כאשר פרוביוטיקה נלקחת דרך הפה, בשל היתרונות לבריאות החיסונית הכללית וההשפעה המאזנת הכוללת שיש לפרוביוטיקה על המיקרוביום שלנו.

מיכאל
מיכאל

מיכאל הוא מאמן כושר אישי מנוסה שעבד עם עשרות לקוחות ועזר להם לשפר את הרגלי התזונה שלהם, להכנס לכושר ולרדת במשקל.

אולי יעניין אותך...
kosher food
אוכל כשר בחו”ל

לאנשים רבים, כשרות אינה רק עניין של דת, אלא אורח חיים. כשמדובר בנסיעות לחו”ל, עמידה בכללי הכשרות יכולה להפוך לאתגר משמעותי. רבים מוצאים עצמם מתמודדים

מלון פארק מים
מלונות שאפשר לאכול בהם בריא

בעולם המהיר של היום, חופשות מציעות הזדמנות פז להיטען ולהתחדש. בעוד שרבים מקשרים נסיעות לפינוק ורוגע, ישנה מגמה הולכת וגוברת של חופשות בריאות המעניקות עדיפות

כמה ויטמין D צריך ביום
כמה חלבון שיער צריך

שיער מורכב בעיקר מחלבון המכונה קרטין, המהווה כ-95% מהמבנה שלו. הקרטין מורכב מ-15-20 סוגים שונים של חומצות אמינו, שהן אבני הבניין של החלבון. חלבון זה

לחץ על אחת התוויות להגדלה
דילוג לתוכן