שירות לקוחות:
שליח עד הבית חינם בקנייה מעל 250 שקלים!

גירעון קלורי | מה זה גרעון קלורי שלילי + מחשבון

אם אי פעם ניסיתם לרדת במשקל, סביר להניח ששמעתם את המונח גירעון קלורי. עם זאת, אתם בטח עשויים לתהות מה בדיוק זה אומר או מדוע זה הכרחי לירידה במשקל

במאמר זה נסביר את כל מה שאתם צריכים לדעת על גירעון קלורי, כולל איך הוא משפיע על הירידה במשקל וכיצד ניתן להתמיד בו בצורה בריאה ולאורך זמן.

מה זה גירעון קלורי ולמה הוא חשוב לירידה במשקל

קלוריות הן יחידות האנרגיה שאתם מקבלים ממזונות ומשקאות, וכאשר אתם צורכים פחות קלוריות ממה שאתם שורפים, אתם משיגים גירעון קלורי.

ההוצאה הקלורית היומית שלכם כוללת את שלושת המרכיבים הבאים:

  • הוצאת אנרגית במנוחה (REE) – מתייחסת לקלוריות שהגוף שלכם משתמש במנוחה עבור פעולות שמחזיקות אתכם בחיים, כגון נשימה וזרימת מחזור הדם.
  • השפעה תרמית של מזון – המרכיב הזה כולל את הקלוריות שהגוף שלכם מוציא בעיכול, ספיגת וחילוף חומרים של מזון.
  • הוצאת אנרגיה בפעילות ­- מתייחסת לקלוריות שאתם מוציאים במהלך ביצוע אימונים ופעילויות שאינן קשורות לפעילות גופנית, כמו ביצוע מטלות בית.

אם אתם מספקים לגוף שלכם פחות קלוריות ממה שהוא צריך כדי לתמוך בשלושת המרכיבים האלה של הוצאה קלורית, אתם מכניסים את הגוף שלכם לגירעון קלורי. פעולה זו בעקביות לתקופות ארוכות גורמת לירידה במשקל.

לעומת זאת, אתם תעלו במשקל אם תספקו לגוף שלכם באופן קבוע יותר קלוריות ממה שהוא צריך כדי לתמוך בתפקודים אלו. מצב זה נקרא עודף קלורי.

חישוב צרכי הקלוריות

עבור רוב האנשים, גירעון קלורי של 500 קלוריות ליום מספיק לירידה במשקל ולא סביר שישפיע באופן משמעותי על רמות הרעב או האנרגיה שלכם.

כדי ליצור את הגירעון הקלורי הזה, אתם צריכים לדעת מה היא כמות הקלוריות שדרושה לכם לשימור המשקל שלכם. כמות הקלוריות לשימור היא למעשה בדיוק מספר הקלוריות שהגוף שלכם צריך כדי לתמוך בהוצאה האנרגטית היומית שלכם.

אתם יכולים להשתמש במחשבוני קלוריות אונליין. מחשבונים כאלה מעריכים את קלוריות השימור שלכם על סמך המשקל, המין, הגיל, הגובה ורמת הפעילות הגופנית שלכם.

על אף שמחשבוני קלוריות יכולים לתת לכם כיוון טוב לגבי כמות הקלוריות לשימור המשקל עבורכם, אתם יכולים לקבל מספר מדויק יותר על ידי מעקב אחר צריכת הקלוריות והמשקל שלכם במשך 10 ימים.

במהלך ה-10 ימים, חשוב לוודא שאתם מבצעים את אותה רמת פעילות יומית כמו בדרך כלל. השתמשו באפליקציית מעקב קלוריות כדי לעקוב אחר הקלוריות שלכם ושקלו את עצמכם מדי יום. לקבלת תוצאה מדויקת, השתמשו באותו מכשיר משקל, מדדו את עצמכם באותה שעה ביום, ולבשו את אותם בגדים.

המשקל שלכם עשוי להשתנות מיום ליום, אבל אם הוא נשאר יציב במהלך 10 הימים, המספר הממוצע של קלוריות שצרכתם ביום יהווה ייצוג טוב יותר של קלוריות לשימור המשקל שלכם.

חלקו את המספר הכולל של הקלוריות שצרכתם במשך 10 ימים ב-10 כדי למצוא את צריכת הקלוריות היומית הממוצעת שלכם. לאחר מכן, הפחיתו 500 קלוריות מהמספר הזה כדי לקבוע את יעד הצריכה היומי החדש שלכם לירידה במשקל.

לדוגמה, אם גיליתם שכמות הקלוריות לשימור עבורכם היא 2,000 ליום, יעד הקלוריות היומי החדש שלכם יהיה 1,500.

ככל שתרדו במשקל, מספר קלוריות השימור שלכם יקטן עם הזמן, ותצטרכו להתאים את צריכת הקלוריות שלכם על סמך יעדי הירידה במשקל שלכם. ובכל זאת, כדי להבטיח ירידה בריאה במשקל וצריכה מספקת של חומרים מזינים, לא מומלץ לנשים לצרוך פחות מ-1,200 קלוריות ביום, ופחות מ-1,500 קלוריות עבור גברים.

דרכים להשיג גירעון קלורי

אתם יכולים להשיג גירעון קלורי על ידי צריכת מופחתת של קלוריות או הגדלת רמת הפעילות הגופנית שלכם – או על ידי שילוב של השניים. חשוב להשיג אותו כדי להוריד אחוזי שומן.

עם זאת, ייתכן שיהיה פשוט יותר ליצור גירעון קלורי באמצעות תזונה ולא פעילות גופנית בלבד, מכיוון שאולי אין לכם זמן, אנרגיה או מוטיבציה להתאמן מדי יום. בנוסף, פעילות גופנית לא שורפת כל כך הרבה קלוריות כמו שאנשים רבים מאמינים.

במילים אחרות, ייתכן שיהיה קל יותר לאכול 500 קלוריות פחות בכל יום מאשר לשרוף את אותו מספר של קלוריות באמצעות פעילות גופנית. עם זאת, עדיין מומלץ לבצע אימוני כוח לחיזוק השרירים כמו גם אימונים אירוביים בשל השפעתם המיטיבה על הבריאות הכללית.

הנחיות משרד הבריאות ממליצות למבוגרים לבצע 150-300 דקות של פעילות גופנית בעצימות בינונית, או 75-150 דקות של פעילות גופנית בעצימות גבוהה, מדי שבוע.

ביצוע אימוני כוח לחיזוק השרירים יעזור לגוף שלכם לתעדף אובדן שומן בגוף במקום מסת שריר במהלך תהליך הירידה במשקל.

אנחנו יודעים שלא פשוט לשמור על גירעון קלורי שלילי, אתם יכולים לקחת שורף שומן או כדורי הרזיה לאחר התייעצות עם רופא. הם יכולים לסייע לכם.

טיפים לצריכה מופחתת של קלוריות

קיצוץ קלוריות מהתזונה שלכם כדי ליצור גירעון קלורי לא מצריך בהכרח שינויים דרסטיים.

למעשה, קיימות מספר אסטרטגיות אשר יכולות לעזור לכם להפחית את צריכת הקלוריות שלכם כדי לרדת במשקל ולשמור עליו – והן אפילו לא דורשות ספירת קלוריות.

אל תשתו את הקלוריות שלכם

ייתכן שתוכלו להוריד כמה מאות קלוריות מהתזונה שלכם פשוט על ידי צמצום או הימנעות מצריכת משקאות ממותקים, מיצי פירות מתועשים ומשקאות קפה מיוחדים. גם משקאות אלכוהוליים יכולים לכלול מספר לא מבוטל של קלוריות.

הקלוריות מהמשקאות הללו אינן ממלאות ומספקות את הגוף, ובעודף, הן עלולות להוביל לעלייה במשקל, מחלות לב וסוכרת.

הגבילו את הצריכה של מזון מעובדקערת פירות ומאפינס

הסוכר, השומן והמלח במזונות מעובדים, כולל משקאות ממותקים, מזון מהיר, קינוחים ודגני בוקר, הופכים את המזונות עתירי הקלוריות הללו לטעימים ביותר ומעודדים צריכה עודפת.

מזונות שאינם מעובדים בדרכ עשירים בויטמינים, מינרלים וסיבים וכוללים מזונות כמו חלבונים רזים, פירות, ירקות, אגוזים וקטניות. תזונה עשירה במזונות מלאים תעזור למנוע אכילת יתר ותבטיח שתקבלו את אבות המזון שהגוף שלכם צריך.

אם הדיאטה הנוכחית שלכם מורכבת מהרבה מזונות מעובדים, התחילו לאט לאט להחליף את הפריטים האלה במוצרים מעובדים פחות. לדוגמה, החליפו דגנים ממותקים בשיבולת שועל בתוספת פירות, או החליפו צ’יפס בשקדים מומלחים קלות.

אכלו בעיקר ארוחות ביתיות

הכנה ואכילה של הארוחות בבית מאפשרות לכם לשלוט במרכיבים ובגודל המנות שלכם – וכך גם, בצריכת הקלוריות שלכם.

מחקר אחד הראה שאנשים שבישלו ארוחת ערב בבית 6-7 פעמים בשבוע צרכו 137 פחות קלוריות ביום, בממוצע, מאשר אנשים שבישלו ארוחת ערב בבית 0-1 פעם בשבוע.

אכילת ארוחות ביתיות נמצאה קשורה גם לביצוע בחירות תזונתיות טובות יותר, לצריכה מוגברת של פירות וירקות, לרמות נמוכות יותר של שומן בגוף והפחתת הסיכונים למחלות לב וסוכרת.

בשורה התחתונה

גירעון קלורי מתרחש כאשר אתם צורכים פחות קלוריות ממה שהגוף שלכם מוציא. גירעון קלורי של 500 קלוריות ליום נמצא יעיל לירידה בריאה במשקל ומאפשר התמדה לאורך זמן. הימנעות ממשקאות ממותקים, צריכה של מזונות מלאים כמו פירות וירקות, ואכילת ארוחות ביתיות יכולים לעזור לכם להגיע לגירעון קלורי מבלי לספור קלוריות.

מיכאל
מיכאל

מיכאל הוא מאמן כושר אישי מנוסה שעבד עם עשרות לקוחות ועזר להם לשפר את הרגלי התזונה שלהם, להכנס לכושר ולרדת במשקל.

אולי יעניין אותך...
kosher food
אוכל כשר בחו”ל

לאנשים רבים, כשרות אינה רק עניין של דת, אלא אורח חיים. כשמדובר בנסיעות לחו”ל, עמידה בכללי הכשרות יכולה להפוך לאתגר משמעותי. רבים מוצאים עצמם מתמודדים

מלון פארק מים
מלונות שאפשר לאכול בהם בריא

בעולם המהיר של היום, חופשות מציעות הזדמנות פז להיטען ולהתחדש. בעוד שרבים מקשרים נסיעות לפינוק ורוגע, ישנה מגמה הולכת וגוברת של חופשות בריאות המעניקות עדיפות

כמה ויטמין D צריך ביום
כמה חלבון שיער צריך

שיער מורכב בעיקר מחלבון המכונה קרטין, המהווה כ-95% מהמבנה שלו. הקרטין מורכב מ-15-20 סוגים שונים של חומצות אמינו, שהן אבני הבניין של החלבון. חלבון זה

לחץ על אחת התוויות להגדלה
דילוג לתוכן