שירות לקוחות:
שליח עד הבית חינם בקנייה מעל 250 שקלים!

חומצה פולית

חומצה פולית, הנשמעת לעתים קרובות בשיחות הקשורות להריון וויטמינים לפני הלידה, היא אחד ממרכיבי התזונה החיוניים שגוף האדם זקוק להם. תפקידו בשמירה על הבריאות הכללית שלנו הוא הכרחי. אבל מהי בעצם חומצה פולית? איך זה משפיע על הבריאות שלנו? ולמה זה נדון בהרחבה, במיוחד בהקשר של בריאות טרום לידתי?

מהי חומצה פולית?

בבסיסה, חומצה פולית היא הצורה הסינתטית של חומצה פולית, שהיא ויטמין B המופיע באופן טבעי. אתה עשוי למצוא חומצה פולית במזונות שונים, בעוד חומצה חומצה פולית למבוגריםפולית היא הגרסה המתווספת לתוספי מזון ולמזונות מועשרים. ניתן להשתמש במונחים אלה לסירוגין, אך חיוני לדעת את ההבחנה.

קרא גם את המדריך שלנו על מתי לקחת מגנזיום כאן.

תפקידה וחשיבותה של חומצה פולית

חומצה פולית, או מקבילתה הסינתטית שלו, ממלאת מספר תפקידי מפתח בגוף. אחד התפקידים העיקריים הוא סיוע בייצור תאי דם אדומים. תאי דם אדומים בריאים הם חיוניים מכיוון שהם מעבירים חמצן בכל המערכת שלנו. ללא אספקה מספקת של חומצה פולית, אדם יכול להפוך לאנמי, מה שמוביל לתסמינים כמו עייפות, חיוורון וחולשה.

יתר על כן, חומצה פולית היא בעלת חשיבות עליונה עבור אנשים בהריון. ההתפתחות המוקדמת של חוט השדרה של העובר מסתמכת במידה רבה על חומצה פולית. לא מדובר רק במניעת מומים מולדים; מדובר בהבטחת רווחתו הכללית של העובר. לאור זאת, מינהל המזון והתרופות (FDA) קבע חובה להעשיר מוצרי דגנים מסוימים בחומצה פולית בארה”ב. מהלך זה מדגיש את משמעות הוויטמין בתזונה שלנו.

ההשלכות של מחסור בחומצה פולית

כאשר הגוף אינו מקבל מספיק חומצה פולית, זה יכול להוביל למחסור בחומצה פולית. מצב זה יכול להתבטא בצורה של אנמיה מגלובלסטית. לא מדובר רק במחסור בתאי דם אדומים בריאים; מחסור בחומצה חומצה יכול להוביל למספר עצום של בעיות בריאותיות.

במהלך ההריון, חוסר בחומצה פולית מספקת יכול להיות מסוכן במיוחד, ולהגביר את הסיכון לאי סדרים מולדים. זה חיוני לאמהות המצפות לעקוב אחר רמות החומצה שלהן, שכן מחסור עלול לגרום למומים מולדים כגון עמוד השדרה ביפידה.

כמה תסמינים נפוצים של מחסור בחומצה פולית כוללים עייפות, עצבנות, דפיקות לב ופצעים בתוך הפה. אבל לא רק אנשים בהריון נמצאים בסיכון. אנשים עם הפרעות שימוש באלכוהול, אלו עם מצבים גנטיים ספציפיים ואנשים עם הפרעות הקשורות לספיגת חומרי תזונה נמצאים גם בסיכון גבוה יותר לפתח מחסור בחומצה פולית.

צריכה מומלצת ומקורות טבעיים

יכולת הגוף לספוג חומצה פולית מתוספי מזון וממזונות מועשרים עדיפה על יכולתו לספוג חומצה פולית טבעית מהמזון. יעילות ספיגה זו מדגישה את היתרונות של צריכת חומצה פולית דרך מזונות מועשרים ותוספי מזון, במיוחד עבור אלה שעלולים להיות בסיכון למחסור.

המלצות לצריכת שווי ערך פולאט בתזונה (DFEs) עשויות להשתנות בהתאם לגיל ולנסיבות החיים, כגון הריון. עם זאת, ללא קשר למקור, תמיד מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני ביצוע שינויים משמעותיים בתזונה או בצריכת חומצה פולית.

בעוד חומצה פולית קיימת בתוספי מזון רבים ובמזונות מועשרים, מספר מקורות טבעיים עשירים בחומצה פולית. חלקם כוללים כבד בקר, תרד מבושל, אבוקדו, ברוקולי ושעועית כליה. למי שמעדיף שיטות צריכה טבעיות, שילוב מזונות אלו בתזונה יכול להועיל.

מי צריך לשקול תוספי חומצה פולית?

רוב האנשים מקבלים מספיק חומצה פולית מהתזונה הרגילה שלהם, מה שהופך את המחסור בחומצה פולית לנדיר, במיוחד במדינות כמו ארצות הברית. עם זאת, קבוצות מסוימות, במיוחד אנשים בהריון, יכולות להפיק תועלת מתוספי חומצה פולית.

כמה ויטמין D צריך ביוםמחקרים קשרו גם את רמות הפולאט להפרעות במצב הרוח. מחסור בחומצה פולית נראה ב-30% מהחולים עם דיכאון חמור. לכן, שמירה על רמות מתאימות של חומצה פולית יכולה לפעול כאמצעי מניעה נגד הפרעות מצב רוח כאלה.

לסיכום

חומצה פולית היא יותר מסתם ויטמין. זהו מרכיב חיוני לבריאות כללית, רווחה טרום לידתית ועוד הרבה יותר. בין אם אתה בוחר לקבל את המנה היומית שלך ממזונות מועשרים, מקורות טבעיים או תוספי מזון, הדבר החיוני הוא להבטיח שאתה מקבל את הכמות הנכונה כדי לשמור על תפקוד הגוף שלך במיטבו. זכור, לפני ביצוע שינויים משמעותיים בצריכת החומצה הפולית שלך, התייעץ תמיד עם איש מקצוע בתחום הבריאות.

אולי תרצה לקרוא את המדריך שלנו על  גלי חום בגיל המעבר תרופות סבתא כאן.

מיכאל
מיכאל

מיכאל הוא מאמן כושר אישי מנוסה שעבד עם עשרות לקוחות ועזר להם לשפר את הרגלי התזונה שלהם, להכנס לכושר ולרדת במשקל.

אולי יעניין אותך...
kosher food
אוכל כשר בחו”ל

לאנשים רבים, כשרות אינה רק עניין של דת, אלא אורח חיים. כשמדובר בנסיעות לחו”ל, עמידה בכללי הכשרות יכולה להפוך לאתגר משמעותי. רבים מוצאים עצמם מתמודדים

מלון פארק מים
מלונות שאפשר לאכול בהם בריא

בעולם המהיר של היום, חופשות מציעות הזדמנות פז להיטען ולהתחדש. בעוד שרבים מקשרים נסיעות לפינוק ורוגע, ישנה מגמה הולכת וגוברת של חופשות בריאות המעניקות עדיפות

כמה ויטמין D צריך ביום
כמה חלבון שיער צריך

שיער מורכב בעיקר מחלבון המכונה קרטין, המהווה כ-95% מהמבנה שלו. הקרטין מורכב מ-15-20 סוגים שונים של חומצות אמינו, שהן אבני הבניין של החלבון. חלבון זה

לחץ על אחת התוויות להגדלה
דילוג לתוכן