שירות לקוחות:
שליח עד הבית חינם בקנייה מעל 250 שקלים!

ויטמין K2

ויטמינים ממלאים תפקיד חיוני בבריאותנו, ובעוד שרבים מהם זוכים להכרה רחבה, אחרים נותרים בצל, היתרונות שלהם לא מנוצלים ופחות מובנים. מעצמה אחת שכזו מתעלמת ממנה היא ויטמין K2. בניגוד לאחיו הידוע, ויטמין K1, שנמצא בעיקר במזונות מהצומח, K2 קיים בעיקר במזונות מהחי כמו כבד בקר, גבינה ומזונות מותססים מסוימים. עם זאת, זה לא מפחית במעט את חשיבותו. למעשה, בהתחשב בתזונה המערבית האופיינית, מבט מקרוב על ויטמין K2 יכול לספק תובנות לגבי שיפור הבריאות הכללית שלנו.

צלילה לתוך משפחת ויטמין K

סיפורו של ויטמין K החל בשנת 1929 כאשר הוא זוהה בשל תפקידו המרכזי בקרישות הדם, כאשר שמו נגזר מהמילה הגרמנית “Koagulationsvitamin”. חשוב להבין ש ויטמין K אינו רכיב תזונתי יחיד אלא מייצג קבוצה של תרכובות. שני החברים העיקריים בקבוצה זו הם:

ויטמין K2ויטמין K1 (פילוקווינון): מקורו בעיקר מירוקים עלים ומזונות צמחיים אחרים.

ויטמין K2 (מנקינון): נמצא במזונות מן החי, במזונות מותססים מסוימים, והוא גם תוצר של חיידקי מעיים. יש לציין כי ל-K2 יש מספר תתי סוגים, כאשר MK-4 ו-MK-7 משמעותיים במיוחד בבריאות האדם.

בעוד שגם K1 וגם K2 קשורים לקרישת דם ולמטבוליזם של סידן, מחקרים עדכניים מראים כי ל-K2 עשוי להיות יתרונות בריאותיים ייחודיים ש-K1 אינו מספק. תגלית זו עוררה עניין מוגבר בקרב תזונאים ואנשי מקצוע בתחום הבריאות.

כיצד ויטמין K2 מועיל לנו?

  • בריאות הלב: אחד האתגרים המשמעותיים בבריאות הלב וכלי הדם הוא הצטברות סידן בעורקים, תהליך המכונה הסתיידות. הצטברות זו היא גורם סיכון מרכזי למחלות לב. ויטמין K2 נחקר על תפקידו במניעת הסתיידות עורקים זו, המציע דרך פוטנציאלית למניעת מחלות לב. מחקרים וסקירות עדכניות רמזו על מתאם מבטיח בין צריכת ויטמין K2 גבוהה יותר והפחתה בסיכון למחלות לב כלילית.
  • קידום בריאות העצם: מדינות מערביות רואות שכיחות גבוהה של אוסטיאופורוזיס, מצב שבו העצמות הופכות שבריריות, מה שמעלה את הסיכון לשברים. תפקידו של ויטמין K2 במטבוליזם של סידן מסמל את חשיבותו לבריאות העצם. באופן ספציפי, K2 עוזר להפעיל חלבונים החיוניים לתחזוקת העצם וחוזק. מחקרים עדכניים מראים שתוספי מזון המכילים ויטמין K2 יכולים להועיל לשיפור בריאות העצם ולמזעור הסיכון לשברים הקשורים לאוסטאופורוזיס.
  • תובנות בריאות השיניים: בעוד שאנו חושבים לעתים קרובות על בריאות השיניים במונחים של נוהלי היגיינת הפה ופלואוריד, מחקר אחרון הביא את ויטמין K2 לאור הזרקורים. המעורבות שלו ב”מטבוליזם של העצם” מעידה על כך ש-K2 יכול להיות חיוני באותה מידה לבריאות השיניים. מחקרים ראשוניים מצביעים על תפקיד פוטנציאלי של ויטמין K2 בהפחתת אובדן שיניים ושיפור בריאות השיניים הכללית.
  • פוטנציאל במניעת סרטן: מחקר מוקדם על ויטמין K2 הצביע על היתרונות הפוטנציאליים שלו עבור אלה עם סרטן הכבד. כמה מחקרים מצביעים על כך שוויטמין K2 עשוי להפחית את שיעורי הישנות ולשפר את סיכויי ההישרדות של חולי סרטן כבד. עם זאת, המחקר נמשך, ויש צורך בנתונים נוספים לפני שניתן יהיה להסיק מסקנות סופיות.

הבטחת צריכת ויטמין K2 נאותה

למרות יתרונותיו הרבים, ויטמין K2 נותר מיוצג בחסר בתזונה המערבית האופיינית. הגוף שלנו יכול להמיר כמות מסוימת של ויטמין K1 ל-K2, אך תהליך ויטמין K (2)זה אינו יעיל במיוחד. ככזה, צריכה ישירה של ויטמין K2 דרך מקורות תזונתיים הופכת חיונית.

עבור אלה המעוניינים להגביר את צריכת ויטמין K2 שלהם, מזונות כמו חלב עתירי שומן מפרות המוזנות בעשב, חלמונים ובשר איברים צריכים להיות משולב בתזונה שלהם. מזונות מותססים, כולל כרוב כבוש ונאטו, עשירים גם בתתי סוגים מסוימים של K2.

עבור אנשים שעלולים למצוא את זה מאתגר לקבל ויטמין K2 דרך מקורות מזון, תוספי מזון זמינים. עם זאת, התייעץ תמיד עם איש מקצוע רפואי לפני תחילת כל תוסף חדש.

לסיכום

ויטמין K2, חומר תזונתי פחות מוכר, מציג את הפוטנציאל שלו להפוך לשחקן משמעותי בתחום הבריאות והתזונה. מקידום בריאות הלב והעצמות ועד אולי למלא תפקיד במניעת סרטן, היתרונות של ויטמין K2 הם עצומים. ככל שהמחקר מתקדם, הבנה ושילוב של ויטמין זה בחיי היומיום שלנו עשויות להוכיח שינוי לבריאותנו.

אולי תרצה לקרוא את המדריך שלנו על איזה לחם הכי בריא כאן.

מיכאל
מיכאל

מיכאל הוא מאמן כושר אישי מנוסה שעבד עם עשרות לקוחות ועזר להם לשפר את הרגלי התזונה שלהם, להכנס לכושר ולרדת במשקל.

אולי יעניין אותך...
kosher food
אוכל כשר בחו”ל

לאנשים רבים, כשרות אינה רק עניין של דת, אלא אורח חיים. כשמדובר בנסיעות לחו”ל, עמידה בכללי הכשרות יכולה להפוך לאתגר משמעותי. רבים מוצאים עצמם מתמודדים

מלון פארק מים
מלונות שאפשר לאכול בהם בריא

בעולם המהיר של היום, חופשות מציעות הזדמנות פז להיטען ולהתחדש. בעוד שרבים מקשרים נסיעות לפינוק ורוגע, ישנה מגמה הולכת וגוברת של חופשות בריאות המעניקות עדיפות

כמה ויטמין D צריך ביום
כמה חלבון שיער צריך

שיער מורכב בעיקר מחלבון המכונה קרטין, המהווה כ-95% מהמבנה שלו. הקרטין מורכב מ-15-20 סוגים שונים של חומצות אמינו, שהן אבני הבניין של החלבון. חלבון זה

לחץ על אחת התוויות להגדלה
דילוג לתוכן