שירות לקוחות:
שליח עד הבית חינם בקנייה מעל 250 שקלים!

פריטין נמוך

כשזה מגיע להבנת הבריאות והרווחה הכללית שלנו, לרוב הדברים הקטנים הם שחשובים. בתוך מבוך הטרמינולוגיות הרפואיות המופיעות לעתים קרובות בדוחות הבריאות שלנו, ‘פריטין’ הוא מונח שרבים נתקלו בו אך מעטים מבינים את משמעותו. התעמקות בחלבון החיוני הזה ובקשר שלו עם ברזל יכולה לספק תובנות לגבי איך הגוף שלנו מתפקד ומה הוא מאותת כשדברים משתבשים.

פענוח פריטין

פריטין, במילים פשוטות, הוא חלבון בגופנו שמתפקד כמאגר העיקרי של ברזל. זה דומה למאגר, אוגר ברזל ומשחרר אותו כשהגוף שלנו דורש זאת. אחד השימושים העיקריים של ברזל הוא לייצור תאי דם אדומים, רכיבים חיוניים המובילים חמצן בכל הגוף שלנו. מעניין לציין שהכבד הוא המרכז של פריטין, המכיל את הריכוזים הגבוהים ביותר שלו.

המורכבויות של איזון הברזל

איזון הברזל בגופנו הוא מעשה עדין. אנו צורכים ברזל מהמזון שאנו צורכים, ובעוד שחלק ממנו מנוצל מיד (כמו לייצור חמצן בדם שלנו), חלק מאוחסן לצרכים עתידיים. צורה מאוחסנת זו היא המקום שבו פריטין נכנס לתמונה. אם אתה חושב על הגוף כעל מזווה, ברזל יהיה המרכיב החיוני שאנחנו תמיד רוצים במלאי. וכמו שבכל מזווה עשוי להיות תוצרת טרייה ומאוחסנת, הגוף שלנו משתמש בברזל טרי וגם אוגר חלק ל”זמנים רזים” כאשר הצריכה נמוכה, הודות לפריטין.

כשדברים משתבשים: תסמינים של רמות פריטין נמוך.

גלוטמין (2)לגוף יש דרך טבעית להרים דגלים אדומים כשהדברים אינם אופטימליים. מחסור בברזל יכול לבוא לידי ביטוי באמצעות תסמינים שונים, לעתים קרובות מרמזים על רמות פריטין נמוך. חלק מהסימנים הללו כוללים קוצר נשימה, סחרחורת פתאומית, התקפי עייפות בלתי מוסברת, או אפילו עור יבש וחיוור. חלקם עשויים לחוות נשירת שיער מוגברת או להיות מוטרדים מדפיקות לב. נוכחות עקבית של תסמינים אלו עשויה להיות קריאת ה-SOS של הגוף ליותר ברזל.

מדוע פריטין פוחת?

מספר סיבות יכולות להוביל לירידה ברמות הפריטין. בעיקר, חוסר ברזל נובע מאי קבלת מספיק מזונות עשירים בברזל בתזונה. זה רלוונטי במיוחד למי שמקפיד על תזונה צמחונית או טבעונית. אבל הדיאטה היא לא האשם היחיד. מצבים פיזיים כמו דימום מוגזם וסת, פעילות יתר, או אפילו הריון עלולים להוביל לרמות פריטין נמוכות.

מאגרי ברזל לעומת אנמיה מחוסר ברזל

המונחים ‘מאגרי ברזל נמוכים’ ו’אנמיה מחוסר ברזל’ עשויים להיראות מילים נרדפות, אך הם מציינים שני מצבים ברורים. התסמינים השכיחים שהם חולקים – כמו עייפות, חולשה או עור חיוור – גורמים לרוב לבלבול. בעוד אנמיה נובעת מחוסר בהמוגלובין, מאגרי ברזל נמוכים מעידים אך ורק על מחסור בברזל. בידול זה הוא קריטי מכיוון שיכול להיות מאגרי ברזל נמוכים מבלי שיש אנמיה. הגוף, בחוכמתו, יכול למשוך ממאגרי ברזל כדי להבטיח שההמוגלובין יישאר ברמה הנכונה. עם זאת, כאשר גם מאגרי המוגלובין וגם ברזל נמוכים, זה מאותת גם על מחסור בברזל וגם על אנמיה של מחסור בברזל.

הערכת רמות פריטין

אם אי פעם הרגשת את התסמינים שהוזכרו, אולי הגיע הזמן לבדיקת דם פריטין. בדיקה זו מספקת מדד של הברזל המאוחסן בגופך. עבור נשים, הטווח הטיפוסי נע בין 11 ל-307 מיקרוגרם לליטר, בעוד שלגברים, הוא נע בין 24 ל-336 מיקרוגרם לליטר. ירידה מתחת לאלה יכולה להעיד על מחסור בברזל.

חידוש מלאי ברזל: פתרונות תזונתיים

הגברת פריטין כרוכה באופן טבעי בהתמקדות ב מאכלים עם ברזל. לגישה הוליסטית, כדאי להבין שברזל מגיע בשני סוגים: חמאם (ממקורות מן החי כמו בשר בקר או עופות) ולא חמאם (ממקורות צמחיים כמו קטניות או טופו). שילוב של שני הסוגים בארוחות יכול לשפר את הספיגה, כמו גם הכללת מזונות עשירים בוויטמין C.

בסיום, ניכר כי פריטין, למרות שהוא מרכיב קטן, ממלא תפקיד מונומנטלי בבריאותנו. להיות מודעים למשמעות שלו והבטחה שאנו נוקטים בצעדים יזומים כדי לשמור על רמותיו יכולים לסייע רבות בהבטחת רווחה כללית.

מיכאל
מיכאל

מיכאל הוא מאמן כושר אישי מנוסה שעבד עם עשרות לקוחות ועזר להם לשפר את הרגלי התזונה שלהם, להכנס לכושר ולרדת במשקל.

אולי יעניין אותך...
kosher food
אוכל כשר בחו”ל

לאנשים רבים, כשרות אינה רק עניין של דת, אלא אורח חיים. כשמדובר בנסיעות לחו”ל, עמידה בכללי הכשרות יכולה להפוך לאתגר משמעותי. רבים מוצאים עצמם מתמודדים

מלון פארק מים
מלונות שאפשר לאכול בהם בריא

בעולם המהיר של היום, חופשות מציעות הזדמנות פז להיטען ולהתחדש. בעוד שרבים מקשרים נסיעות לפינוק ורוגע, ישנה מגמה הולכת וגוברת של חופשות בריאות המעניקות עדיפות

כמה ויטמין D צריך ביום
כמה חלבון שיער צריך

שיער מורכב בעיקר מחלבון המכונה קרטין, המהווה כ-95% מהמבנה שלו. הקרטין מורכב מ-15-20 סוגים שונים של חומצות אמינו, שהן אבני הבניין של החלבון. חלבון זה

לחץ על אחת התוויות להגדלה
דילוג לתוכן