שירות לקוחות:
שליח עד הבית חינם בקנייה מעל 250 שקלים!

סירופ לשיעול לילדים ותינוקות

שיעול והצטננות יכולים להיות מתסכלים, הן לילדים והן להורים עייפים המחפשים את הפתרון הפשוט להקל על המצב. סירופ נגד שיעול לילדים ללא מרשם נועד לעזור להקל על תסמיני זיהום בדרכי הנשימה העליונות כגון שיעול, גודש וליחה.

אילו סוגי תרופות נגד שיעול זמינות לילדים?

תרופות נגד שיעול לילדים יכולות להיות מורכבות ממרכיב פעיל אחד או יותר, שנועדו לעזור להקל על תסמיני הצטננות.

נוגדי גודש

נוגד גודש נועד להקל על גודש באף. נוגדי גודש עוזרים לייצר פחות ליחה, מה שאמור לגרום לילדים להשתעל פחות. כאשר אנחנו מתקררים, כלי הדם והרקמות באף מתנפחים, וגורמים לנו להרגיש סתומים. נוגדי גודש פועלים כדי להצר את כלי הדם באף שלכם, כך שתרגישו פחות גודש.

מדכאי שיעול

מדכאי שיעול פועלים על ידי חסימת רפלקס השיעול של הגוף. לעיתים ישולבו תרופות מדכאות גם עם תרופות מכייחות לטיפול הן בשיעול והן בתסמינים כגון ליחה.

דקסטרומטורפאן הוא מרכיב נפוץ בתרופות מדכאות שיעול הזמינות ללא מרשם, אך עשויות להיות לו גם השפעות שליליות אם הוא נצרך בכמות מוגזמת.

מכייחים

תרופות המדללות ריר ונועדו לעודד הפרשת ליחה. הן למעשה מסייעות להעלות ולנקות ריר מדרכי הנשימה שלכם על ידי הפיכת הליחה לפחות סמיכה. החומר הפעיל הוא גואיפנזין, ובדרך כלל תמצאו אותו בתרופות ללא מרשם כמו רוביטוסין ו-Mucinex.

אנטיהיסטמינים

אם ילדכם משתעל ומלא בגודש בגלל אלרגיות, אנטיהיסטמינים עשויים להיות אופציה טובה. אבל אם מדובר בהצטננות, סביר להניח שהם לא ממש יסייעו. אנטיהיסטמינים לא הוכחו כיעילים בהקלה על תסמיני הצטננות, כולל שיעול, אך הם עשויים לסייע לטיפול בתגובה אלרגית. אנטיהיסטמינים חוסמים רק ריר הנגרם מאלרגיות. מחקרים אחרונים התקשו למצוא ראיות חותכות לגבי האם אנטיהיסטמינים אכן פועלים עבור ילדים ומבוגרים עם שיעול כרוני. עם זאת, עדויות מוגבלות מדוח משנת 2021 מצאו השפעות מינימליות על שיעול.

כיצד להשתמש בסירופ לשיעול בבטחה

נקטו באמצעי הזהירות הבאים כאשר אתם נותנים סירופ לשיעול לילדים:

 • בדקו את מגבלות הגיל. הסתכלו היטב על האריזה כדי לוודא שילדכם גדול מספיק כדי לקחת את התרופה. לדוגמה, תווית של תרופות נגד שיעול עשויה לציין שהיא לא מיועדת לילדים מתחת לגיל 4. חלק מהאנטיהיסטמינים אינם מתאימים לילדים מתחת לגיל 6, לכן יש לשים לב למגבלות הגיל אלא אם כן הורה על כך הרופא.
 • ודאו שאין חפיפה בין תרופות. אם אתם נותנים לילדכם פרצטמול להורדת חום והוא נוטל גם סירופ להצטננות ושיעול שמכיל גם פרצטמול, ייתכן שתתנו מנה כפולה לילדכם מבלי לדעת. בדקו את כל המרכיבים והתייעצו עם הרופא שלכם לגבי חפיפה בין תרופות.
 • בחרו מוצרים עם מעט מרכיבים. תרופות רבות להצטננות ללא מרשם מכילות מספר מרכיבים שנועדו לטפל במספר תסמינים בבת אחת, גישה זו מגבירה את הסיכון לתופעות לוואי. במקום זאת, בחרו מוצרים המכוונים לתסמינים הספציפיים של ילדכם, כגון חום, נזלת או שיעול.
 • עקבו אחר הוראות המינון. לרוב התרופות ללא מרשם לשיעול והצטננות לילדים יש טבלה המציגה רמות שונות של מינון לפי גיל. מצאו את המינון המתאים לגיל ילדכם. תוויות פרצטמול או איבופרופן למשל מפרטות לפעמים מינונים לפי משקל וגיל. העדיפו ללכת על אופציית המשקל אם קיימת.
 • השתמשו תמיד בכלי המינון המצורף למוצר. כפיות מטבח לא נועדו למדוד תרופות. השתמשו במזרק, בכוס המינון או בטפטפת שהגיעו עם התרופה, וקראו היטב את הסימונים שעליהם. עבור תרופות מרשם, ייתכן שלא תקבלו כלי מינון עם הסירופ שלכם. אם זה המצב, בקשו מהרוקח שלכם את כלי המינון הנכון עבור התרופה שלכם.
 • כשיש ספק, שאלו. בדקו עם הרוקח או עם הרופא שלכם אם אינכם בטוח לגבי אופן השימוש של תרופה כלשהי.

מהן תופעות הלוואי של סירופ שיעול אצל ילדים?

ישנן תרופות אשר אסורות לילדים מתחת לגיל 12, כמו קודאין לשיעול הנועד לבני נוער ובעיקר מבוגרים.
חומרים פעילים שונים עלולים לגרום לתופעות לוואי שונות
:אמא נותנת לבת שלה סירופ נגד שיעול

 • תרופות מדכאות שיעול יכולות לגרום לנמנום ובלבול.
 • נוגדי גודש עלולים לגרום לתסיסה, נדודי שינה, אי שקט ולחץ דם גבוה.
 • אנטיהיסטמינים עלולים לגרום לנמנום.
 • תרופות מכייחות עלולות לגרום לבחילות, הקאות ושלשולים.

בשנת 2017, מחקר ברפואת ילדים חקר את ההשפעות של תרופות נגד שיעול על ילדים. המחקר שנמשך חמש שנים זיהה 3,251 מקרים של ילדים מתחת לגיל 12 שסבלו מתופעות לוואי מתרופות לשיעול והצטננות. בלמעלה מ-20% מהמקרים, תופעות הלוואי הללו כללו ישנוניות קיצונית, הזיות, תנועות גוף לא רצוניות ודופק מהיר.

שימו לב כי מחקרים מראים שהסיכונים של מתן תרופות נגד שיעול לילדים עולים על כל התועלת הפוטנציאלית מכיוון שתרופות נגד שיעול לא הוכחו כיעילות בילדים, ולא קיים מספיק מחקר מספק. באופן כללי אנחנו תמיד ממליצים לנסות תחילה תרופות סבתא לטיפול בשיעול ואפילו מי אגסים, לפני שפונים לסירופ נגד שיעול.

סיכונים נוספים כוללים:

 • האטת נשימה עקב צריכת סירופ מדכא שיעול, שעלול להוביל לדלקת ריאות כאשר ילד אינו משתעל בצורה פרודוקטיבית ומוציא ליחה
 • התקפים, תגובה אלרגית, קשיי נשימה, אשלגן נמוך בדם ורמת סוכר נמוכה
 • עוויתות, דופק מהיר ומוות לילדים מתחת לגיל שנתיים

חשוב לדעת

צרו קשר עם הרופא שלכם אם התסמינים של ילדכם נמשכים יותר משבוע או שחום נמשך יותר מיומיים. אצל תינוקות מתחת לגיל חודשיים, התקשרו לרופא מיד ודווחו לו על חום או כאבי אוזניים.

מיכאל
מיכאל

מיכאל הוא מאמן כושר אישי מנוסה שעבד עם עשרות לקוחות ועזר להם לשפר את הרגלי התזונה שלהם, להכנס לכושר ולרדת במשקל.

אולי יעניין אותך...
kosher food
אוכל כשר בחו”ל

לאנשים רבים, כשרות אינה רק עניין של דת, אלא אורח חיים. כשמדובר בנסיעות לחו”ל, עמידה בכללי הכשרות יכולה להפוך לאתגר משמעותי. רבים מוצאים עצמם מתמודדים

מלון פארק מים
מלונות שאפשר לאכול בהם בריא

בעולם המהיר של היום, חופשות מציעות הזדמנות פז להיטען ולהתחדש. בעוד שרבים מקשרים נסיעות לפינוק ורוגע, ישנה מגמה הולכת וגוברת של חופשות בריאות המעניקות עדיפות

כמה ויטמין D צריך ביום
כמה חלבון שיער צריך

שיער מורכב בעיקר מחלבון המכונה קרטין, המהווה כ-95% מהמבנה שלו. הקרטין מורכב מ-15-20 סוגים שונים של חומצות אמינו, שהן אבני הבניין של החלבון. חלבון זה

לחץ על אחת התוויות להגדלה
דילוג לתוכן