שירות לקוחות:
שליח עד הבית חינם בקנייה מעל 250 שקלים!

נשירת שיער אצל בני נוער

רוב האנשים יחוו מידה מסוימת של נשירת שיער במהלך חייהם. רוב האנשים מתחילים להבחין בנשירת שיער במהלך הבגרות. אבל לעתים קרובות פחות, חלק מהאנשים מתחילים לאבד את שיערם בגיל ההתבגרות.

נשירת שיער יכולה להיות קשה עבור כל אחד, אבל במיוחד אם אתה צעיר יותר. לאיבוד שיער יכול להיות השפעה עצומה על ההערכה העצמית.

גורמים פוטנציאליים לנשירת שיער אצל בני נוער כוללים גורמים גנטיים, חוסר איזון הורמונלי ומצבים רפואיים בסיסיים. במקרים מסוימים, נשירת שיער יכולה להיות הפיכה עם טיפול מתאים.

בואו נסתכל על מגוון רחב של גורמים פוטנציאליים לנשירת שיער אצל בני נוער. כמו כן, נבחן אפשרויות טיפול עבור כל אחד מהם.

גורמים לנשירת שיער בגיל העשרה אצל גברים ונשים

הנה כמה מהגורמים הפוטנציאליים לנשירת שיער אצל בני נוער.

גנטיקה

התקרחות אנדרוגנטית היא צורה גנטית של נשירת שיער המכונה התקרחות גברית או התקרחות נשית. זה מתרחש בדפוס צפוי.

אצל גברים, זה בדרך כלל מופיע כנסיגה של קו השיער בצורת M, V או U והתקרחות הדרגתית. נשים בדרך כלל מבחינות בדילול הדרגתי לאורך חלק השיער שלהן.

דפוס נשירת שיער מתחיל בדרך כלל בבגרות, אך יכול להתחיל גם במהלך שנות העשרה. זה לא נדיר שבני נוער חווים צורה זו של נשירת שיער, אך שכיחותה אינה ידועה כרגע.

סביר להניח שתפתחו נשירת שיער דפוס אם יש לכם קרובי משפחה שגם פיתחו את זה.

אלופציה אראטה

אלופציה אראטה היא מצב אוטואימוני הגורם לשיער לנשור בנקודות שונות על הראש.

מצבים אוטואימוניים מתפתחים כאשר הגוף שוגה ומזהה תאים בריאים בגופך כפולשים זרים. במקרה של אלופציה אראטה, המערכת החיסונית שלך תוקפת את זקיקי השיער שלך. ייתכן שתבחין בנשירת שיער בקרקפת, בגבות, בריסים או בגוף.

אלופציה אראטה משפיעה על כ-2% של האוכלוסייה בשלב מסוים בחייהם. רוב האנשים מפתחים אותה לפני גיל 30, והיא יכולה להתחיל כבר בילדות.

תת תזונה

תת תזונה היא חוסר בתזונה נכונה שיכולה להיגרם מאי אכילה מספקת, אכילה מרובה או אי קבלת איזון נכון של רכיבי תזונה. חוסר גישה למזון, חוסר איזון תזונתי, הפרעות אכילה או מצבי עיכול הם כמה סיבות אפשריות.

מחסור בחומרים מזינים עלול לגרום לנשירת שיער, כולל ב:

 • ויטמין Dנערה עם שיער ג'ינג'י ארון
 • ויטמין E
 • אבץ
 • ויטמין סי
 • ברזל
 • ניאצין
 • ויטמין די
 • ויטמין E
 • ביוטין
 • חומצה פולית
 • סילניום
 • מגנזיום

בעיות בבלוטת התריס

ישנם סוגים שונים של בעיות בבלוטת התריס שמובילים לייצור חסר או יתר של הורמוני בלוטת התריס עלולים לגרום לנשירת שיער או אף לשבירתו.

נשירת שיער הנגרמת כתוצאה מבעיות בבלוטת התריס מופיעה בדרך כלל כדילול אחיד על פני הקרקפת. נשירת שיער שכיחה ביותר בקרב אנשים עם מחלה קשה או ממושכת של בלוטת התריס. שיער שאבד לעיתים קרובות צומח מחדש עם טיפול מתאים.

זאבת

זאבת היא מצב אוטואימוני הנגרם כאשר מערכת החיסון פוגעת באופן ישיר ברקמות והאיברים של הגוף. זאבת יכולה לגרום לתסמינים כמו כאבי פרקים, עייפות, פריחה בצורת פרפר ונשירת שיער.

אנשים עם זאבת עשויים להבחין בדילול הדרגתי. נשירת שיער עשויה לצמוח בחזרה או לא.

תסמונת שחלות פוליציסטיות

תסמונת שחלות פוליציסטיות היא בעיה נפוצה בבריאות האישה שמובילה לרמות עודפות של אנדרוגן, או הורמוני מין גבריים.

זה נורמלי שנשים מייצרות הורמונים כמו טסטוסטרון. אבל כשהם מייצרים יותר מדי, זה יכול להוביל לתסמינים כמו שיבושים במחזור החודשי, אקנה ודלילות שיער.

טיפול בחוסר האיזון ההורמונלי בגופך עלול להוביל לצמיחה מחודשת של השיער.

כמה תרופות וטיפולים רפואיים

מספר תרופות וטיפולים רפואיים עלולים להוביל לנשירת שיער. כמה דוגמאות כוללות:

 • תרופות לאקנה
 • אנטיביוטיקה
 • תרופות נגד קרישה
 • נוגדי פרכוסים
 • תרופות נוגדות דיכאון ומייצבי מצב רוח
 • טיפולים נגד פטריות
 • תרופות ללחץ דם
 • כימותרפיה
 • תרופות להורדת כולסטרול
 • תרופות נגד גאוט
 • מדכאים חיסוניים

טיפול, צביעה ועיצוב שיער

צביעה קבועה של השיער או קבלת טיפולי שיער כימיים עלולה להזיק לשיער, ועלולה להוביל לעלייה בשבירת השיער. טיפולים אלה אינם משפיעים בדרך כלל על שורש השיער שלך, וסביר להניח שהשיער שלך יצמח בחזרה ברגע שתפסיק את הטיפול.

כלור שנמצא בבריכות שחייה, הלבנת השיער וחשיפת השיער לחום מוגזם הם גם כל הגורמים הפוטנציאליים לנזק לשיער.

סיבות אחרות לנשירת שיער

 • נשירת שיער מתיחתית. צורה זו של נשירת שיער נגרמת על ידי לחץ חוזר ונשנה של לבישת השיער שלך בלחמניות הדוקות, קוקו או צמות. נשירת שיער היא לרוב לאורך קו השיער שלך ועשויה להיות הפיכה אם תתערב מוקדם.
 • טריכוטילומניה. זוהי הפרעה פסיכולוגית שבה אדם מרגיש צורך עצום לשלוף את שערו בעצמו. התסמינים מופיעים בדרך כלל בין הגילאים 10 עד 13.
 • גזזת. גזזת היא זיהום פטרייתי שעלול לגרום לכתמים של עור מגרד וקשקשי על הקרקפת. במקרים מסוימים, גזזת עלולה לגרום לדלקת שמובילה לצלקות ונשירת שיער.
 • טלוגן אפלוביום.  טלוגן אפלוביום היא צורה זמנית של נשירת שיער פתאומית הגורמת לנשירת שיער מוגזמת. מתח, מחלות, לידה או ירידה במשקל הם חלק מהגורמים הפוטנציאליים הרבים.

האם גיל ההתבגרות יכול לגרום לנשירת שיער?

גיל ההתבגרות גורם לתנודות ברמות ההורמונים שעלולות להשפיע על צמיחת השיער. דפוסי נשירת שיער יכולים להתחיל מיד לאחר גיל ההתבגרות ולהתקדם לאורך זמן. הדפוסים האלה יהוו בעתיד הסיבה השכיחה ביותר לנשירת שיער בקרב גברים ונשים.

תסמיני נשירת שיער בגיל העשרה

זה אפשרי לבני נוער לחוות נשירת שיער חלקית, שיער דליל או נשירת שיער דפוס, תלוי בגורם הבסיסי. אם נשירת שיער נגרמת על ידי מצב רפואי בסיסי, אתה עלול לחוות מספר תסמינים אחרים יחד עם נשירת שיער

 

מתי לפנות לרופא על נשירת שיער בגיל העשרה

אם ילדכם סובל מנשירת שיער, מומלץ לבקר אצל הרופא. הוא יכול לעזור לכם לקבוע אם יש סיבה רפואית המובילה לנשירת שיער או אם היא נגרמת על ידי גורמים גנטיים.

במקרים מסוימים, אבחון מוקדם יכול להגביר את הסיכויים לצמיחת שיער מחדש.

מתי לפנות לרופא על נשירת שיער בגיל העשרה

אם ילדכם חווה נשירת שיער, מומלץ לבקר אצל רופא. הם יכולים לעזור לך לקבוע אם יש סיבה רפואית המובילה לנשירת שיער או אם היא נגרמת על ידי גורמים גנטיים.

במקרים מסוימים, אבחון מוקדם יכול להגביר את הסיכויים לצמיחת שיער מחדש.

האם ניתן לעצור נשירת שיער אצל בני נוער?

חלק מהגורמים לנשירת שיער אצל בני נוער ניתנים למניעה. חלקם אף ניתנים לעצירה לאחר שהחלה הנשירה.  לדוגמה, אם אתם חווים נשירת שיער הנגרמת מחוסר איזון של הורמוני בלוטת התריס, תיקון חוסר האיזון ההורמונלי עשוי לשפר את צמיחת השיער.

לסיבות אחרות, כמו נשירת שיער גנטית, אין תרופה ידועה וסביר להניח שהיא תמשיך עם הזמן, אך ניתן להאט אותה עם טיפול אפקטיבי.

הדרך הטובה ביותר לדעת אם ניתן יכול לעצור נשירת שיער היא לקבל אבחנה נכונה מרופא.

התמודדות עם נשירת שיער טראומטית

נשירת שיער בגיל צעיר יכולה להיות קשה מאוד. ילדכם עלול להרגיש שהוא צריך להסתיר אותה , ולחוש לחוץ וחרדה לגבי הנשירה.

נשירת שיער יכולה להיגרם על ידי מתח או חרדה אצל כל אחד, כלומר בני נוער. התמודדות עם נשירת שיער יכולה להיות קשה. זה עלול לגרום להערכה עצמית ירודה ולהשפיע רבות על הביטחון העצמי – במיוחד בגיל שבו אנשים רבים מתחילים לצאת וללמוד מי הם.

אם ילדכם חווה נשירת שיער, חשוב להזכיר לו שאיבוד שיערו אינו משנה את האדם שהוא ואינו אומר שמשהו לא בסדר איתו. אתה יכול להודיע להם שאתה מוכן להקשיב אם הם רוצים לדבר על זה.

אם ילדכם לחוץ או מדוכא, הרופא שלו יכול להמליץ על יועץ מנוסה.

סיכום

ישנן סיבות רבות מדוע בני נוער עלולים לחוות נשירת שיער. נשירת שיער גנטית יכולה להתחיל לאחר גיל ההתבגרות ולהוביל לדפוס של נשירת שיער. אלופציה אראטה היא מצב אוטואימוני שכיח שיכול להופיע בילדות או כנער.

מומלץ לפנות לרופא אם ילדכם מתמודד עם נשירת שיער על מנת לקבל אבחנה נכונה ולשלול מצבים רפואיים אפשריים.

מיכאל
מיכאל

מיכאל הוא מאמן כושר אישי מנוסה שעבד עם עשרות לקוחות ועזר להם לשפר את הרגלי התזונה שלהם, להכנס לכושר ולרדת במשקל.

אולי יעניין אותך...
kosher food
אוכל כשר בחו”ל

לאנשים רבים, כשרות אינה רק עניין של דת, אלא אורח חיים. כשמדובר בנסיעות לחו”ל, עמידה בכללי הכשרות יכולה להפוך לאתגר משמעותי. רבים מוצאים עצמם מתמודדים

מלון פארק מים
מלונות שאפשר לאכול בהם בריא

בעולם המהיר של היום, חופשות מציעות הזדמנות פז להיטען ולהתחדש. בעוד שרבים מקשרים נסיעות לפינוק ורוגע, ישנה מגמה הולכת וגוברת של חופשות בריאות המעניקות עדיפות

כמה ויטמין D צריך ביום
כמה חלבון שיער צריך

שיער מורכב בעיקר מחלבון המכונה קרטין, המהווה כ-95% מהמבנה שלו. הקרטין מורכב מ-15-20 סוגים שונים של חומצות אמינו, שהן אבני הבניין של החלבון. חלבון זה

לחץ על אחת התוויות להגדלה
דילוג לתוכן