שירות לקוחות:
שליח עד הבית חינם בקנייה מעל 250 שקלים!

חוסר ברזל

זה מדהים איך משהו חיוני כמו ברזל, מינרל שגופנו דורש, יכול לעתים קרובות להיות במחסור, מה שמוביל לאנמיה מחוסר ברזל (IDA). IDA הוא מצב רפואי שבו אין בדם מספיק תאי דם אדומים, שהם נשאים חיוניים של חמצן לרקמות שלנו. סוג זה של אנמיה מקורו בכמות לא מספקת של ברזל, המגבילה את יכולת הגוף שלנו לייצר המוגלובין בשפע, החלבון שהופך את הדם שלנו לאדום ונושא חמצן.

בתחילה, הביטויים של IDA יכולים להיות עדינים עד כדי כך שהם לא מזוהים. אך כאשר מאגרי הברזל בגופנו פוחתים והאנמיה מתעצמת, התסמינים הקלים של פעם מתחילים לגבות מחיר.

תסמינים: יותר מסתם עייפות

בעוד שעייפות קיצונית בולטת כסימפטום ראשוני, IDA מצייר תמונה רחבה יותר. אנשים עשויים לחוות חולשה משמעותית, חיוורון בולט בגוון העור שלהם, והתקפי סחרחורת. חלקם אפילו סובלים מכאבים בחזה, קוצר נשימה או דופק מהיר מדאיג. תסמינים אחרים שעלולים להעלות גבות כוללים דלקת או כאב של הלשון, ציפורניים שבירות ותשוקות מוזרות כמו הדחף ללעוס קרח או לאכול לכלוך. מדאיג במיוחד את הירידה בתיאבון שנצפתה אצל ילדים ותינוקות.

למה IDA קורה?

הבנת שורשי חוסר ברזל מחייבת אותנו להסתכל על הסיבות העיקריות:

  • איבוד דם: כל טיפת דם נושאת ברזל. כתוצאה מכך, אם אדם מאבד דם, הוא מאבד ברזל. נשים שחוות מחזורי מחזור כבדים נמצאות בסיכון בולט. אבל איומים שקטים אחרים, כמו כיבים פפטי, משככי כאבים מסוימים, או אפילו מצבים חמורים יותר כמו סרטן המעי הגס, יכולים להוביל לדימום פנימי כרוני, התורם ל-IDA.
  • חסרים תזונתיים: הארוחות היומיות שלנו הן מקור הברזל העיקרי. עם זאת, אם בתזונה של אדם חסר מזון עשיר בברזל כגון בשר, ביצים, ירקות ירוקים או דגנים מועשרים, הם עלולים להיסחף לאט לכיוון מחסור בברזל.
  • בעיות ספיגה: לפעמים, הנושא אינו קשור לצריכה אלא בספיגה. הפרעות כמו צליאק יכולות לעכב את יכולתו של המעי הדק לספוג ברזל, גם אם בתזונה יש מספיק ברזל.   
  • הריון: השמחה בציפייה לתינוק פירושה גם לחלוק את מאגרי הברזל של האדם. עם הגדלת נפח הדם במהלך ההריון וצרכי הברזל של העובר, אמהות ללא תוספי ברזל עלולות למצוא את עצמן מתמודדות עם IDA.

מי בסיכון?

פריטין נמוךקבוצות מסוימות מתמודדות עם סיכון IDA גבוה יותר. נשים, במיוחד עקב איבוד דם וסת, בולטות. תינוקות וילדים, במיוחד אלו שנולדו בטרם עת או עם משקל לידה נמוך, עשויים שלא לקבל מספיק ברזל מהתזונה שלהם. שלבי הצמיחה המהירים מדגישים עוד יותר את דרישות הברזל שלהם. במישור התזונתי, צמחונים וטבעונים עשויים להיות ערניים יותר. לבסוף, המעשה האלטרואיסטי של תרומת דם קבוע יכול לדחוף אנשים ללא כוונה למחסור בברזל.

התמונה הגדולה יותר: סיבוכים

IDA לא מטופל זה לא רק עייפות. מקרים חמורים עלולים לאמץ את הלב, ולהוביל לדפיקות לב לא סדירות או אפילו להגדלת לב. עבור נשים בהריון, ההימור גבוה יותר, עם סיכונים ללידות מוקדמות או ללדת תינוקות במשקל נמוך. ועבור ילדים, ההשלכות מתרחבות לעיכוב בגדילה, אתגרים התפתחותיים ורגישות מוגברת לזיהומים.

מניעה: מגן תזונתי

לחימה ב-IDA היא, למרבה המזל, ברת השגה. שילוב של מזונות עשירים בברזל כמו עופות, פירות ים, שעועית, תרד, פירות יבשים ודגנים מועשרים יכול לעשות את ההבדל. שיפור ספיגת הברזל חיוני לא פחות. ויטמין C, המצוי בשפע בפירות הדר, ברוקולי, קיווי וירקות עלים, יכול לשמש כמגבר ספיגת ברזל כאשר הוא נצרך לצד מקורות ברזל.

לסיכום

אנמיה מחוסר ברזל, אמנם נפוצה, אך אינה בלתי פתירה. ידע, מודעות ושינויים תזונתיים פשוטים יכולים למנוע או לטפל במצב זה. עם זאת, זכור תמיד: אם אתה חושד שאתה אנמי או בסיכון, פנייה לייעוץ רפואי חשוב ביותר. הבריאות שלך שווה יותר מאשר ניחוש.

קרא גם

מיכאל
מיכאל

מיכאל הוא מאמן כושר אישי מנוסה שעבד עם עשרות לקוחות ועזר להם לשפר את הרגלי התזונה שלהם, להכנס לכושר ולרדת במשקל.

אולי יעניין אותך...
האם גמגום זה תורשתי
 טיפול בגמגום

גמגום הוא הפרעת דיבור המתאפיינת בחזרות על צלילים, הברות או מילים, מתיחת צלילים והפסקות בתהליך הדיבור. אנשים הסובלים מגמגום יודעים מה הם רוצים לומר אך

האם פוקר יכול להיות בריא?

כשחושבים על פעילויות בריאות, כנראה שפוקר לא נמצא בראש הרשימה. זה ידוע יותר בחדרים מעושנים או בבוהק העז של אורות הקזינו מאשר ביתרונות הבריאותיים שלו.

איך לעצור התקף שיעול
שיעול נבחני

שיעול נובח יכול להדאיג ההורים לשמוע, במיוחד כאשר הוא נובע מהקטנים שלהם. הצליל הייחודי דומה לרוב לנביחה של כלב ים, ולמרות שהוא אופייני למדי, הבנת

לחץ על אחת התוויות להגדלה
דילוג לתוכן